Srbsku vypršelo ultimátum pro vydání generála Mladiče

Srbsko nesplnilo požadavek Evropské unie a nezadrželo generála Ratka Mladiče. Ten je už asi deset let hledaný pro zločiny, kterých se měl dopustit jako hlavní vojenský velitel bosenských Srbů ve válce v Bosně v první polovině devadesátých let. Pětadvacítka v únoru pohrozila Bělehradu, že pokud nebude Mladič do konce dubna před haagským soudním tribunálem pro zločiny v bývalé Jugoslávii, přeruší s ním další jednání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ratko Mladič

Ratko Mladič | Foto: AFP

Srbský generál Ratko Mladič je podle žalobců zodpovědný mimo jiné i za masakr tisíců muslimů v bosenské Srebrenici před více než deseti lety - tedy za nejtěžší válečný zločin v Evropě od druhé světové války. I proto je právě jeho případ důležitý.

Srbsko a Černá Hora zahájily po politických změnách ve vedení země v roce 2005 jednání o uzavření Asociační dohody, což je první krok ke vstupu země do Evropské unie. Na začátku roku evropští vyjednavači pohrozili, že nebudou se srbskými zástupci jednat, jestli nebude generál Mladič do konce dubna v Haagu.

V pátek potvrdil odhodlání Unie eurokomisař pro rozšíření Olli Rehn: "Pokud nebude Ratko Mladič vydán, nebude se konat další kolo vyjednávání plánované na 11. května." Ve středu má komisař Rehn mluvit o srbské ochotě spolupracovat s hlavní žalobkyní haagského tribunálu Carlou del Ponteovou.

Srbský ministr zahraničí Vuk Draškovič při nedávné návštěvě Bruselu mluvil o tom, že stále ještě existuje naděje na dopadení Ratka Mladiče v průběhu několika dnů.

Pětadvacítka se na Bělehrad snaží už několik měsíců velmi intenzivně diplomaticky působit. Jenomže páka, která fungovala velmi účinně v případě Chorvatska, zatím přiměla Srbsko jen ke slovním ujištěním, že bude s haagským tribunálem spolupracovat a generála Mladiče vydá. Fakticky ale není bělehradská vláda schopná, nebo bezvýhradně ochotná hledaného zadržet.

Srbská vláda na ultimátum Evropské unie zatím příliš nereaguje. Nadále pouze ubezpečuje, že v pátrání bude pokračovat, i když jednání s EU budou přerušena. Policie už zatkla několik Mladičových lidí, Brusel ale vyžaduje hlavně vydání generála samotného.

Šéf komise pro spolupráci s haagským tribunálem Rasim Ljajič uvedl, že je ovšem potřeba intenzivně pátrat i na srbském území v sousední Bosně. Ani teď vláda neuvedla, jak konkrétně na dopadení obviněného generála pracuje.

Koordinátor Paktu stability Erhard Busek prohlásil, že Bělehrad bude podle jeho informací schopen Mladiče vydat do 10. května, tedy den před plánovanými jednáními s Evropskou unií o přidružení.

Marika Táborská, Vít Pohanka, Marie Matúšů, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme