Stávka francouzských pilotů ochromila evropské nebe

Piloti Air France stávkují. Odborové svazy vyzvaly k protestní akci poté, co ztroskotala jednání o zvýšení mezd. Stávka potrvá do pondělí a značně postihuje leteckou dopravu ve Francii i v zahraničí. Dnes se na vzdušnou pouť vydala jen necelá třetina z jinak běžně vypravovaných letadel společnosti Air France. Management společnosti tvrdí, že mzdy jejích pilotů jsou o šest procent vyšší než průměr mezd tří dalších velkých evropských společností: British Airways, Lufthansy a KLM.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště | Foto: Jan Rosenauer

Jak uvádí pařížský spolupracovník Radiožurnálu Zdeněk Müller, odborové svazy francouzských pilotů ukončily čtyřletý smír, na který přistoupily v souvislosti s procesem privatizace Air France na podzim v roce 1998. Obnoveným stávkovým hnutím si chtějí vynutit výhodnější mzdové podmínky.

Podle informací z Air France mají být v době stávky postiženy hlavně linky na středně dlouhých tratích, menší omezení se čeká na dálkových a vnitrostátních linkách. Podle letištních zdrojů však lze v příštích čtyřech dnech očekávat podstatně větší zásahy do letového řádu této francouzské společnosti.

Kvůli stávce pilotů bylo v pátek zrušeno 60 procent letů společnosti Air France z pařížského letiště Roissy a 82 procent letů téže společnosti z letiště Orly.

Stávka francouzských pilotů by se ale neměla nijak dotknout letů Českých aerolinií. Radiožurnálu to potvrdil ředitel vnějších vztahů ČSA Daniel Plovajko. "Letadla z Prahy do Paříže i z Paříže do Prahy budou létat dle svého platného letového řádu, a cestující se nemusejí obávat žádných komplikací."

Milan Kopp, Jana Zemanová, Marika Táborská, Zdeněk Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme