Stop Temelínu, neslo se opět pohraničím

Ani desetistupňový mráz nezchladil odhodlání rakouských odpůrců Temelína, kteří dnes na hodinu zablokovali hraniční přechod Wullowitz-Dolní Dvořiště. Poklidná akce ale provoz na hranicích příliš nenarušila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstace proti Temelínu | Foto: Tomáš Pergler

V 18 hodin najelo na silnici zhruba kilometr od hraničního přechodu na rakouské straně hranice pět traktorů a silnici zablokovaly. Čtyři desítky aktivistů stály celou hodinu s rozvinutými transparenty a se zapálenými svíčkami napříč vozovkou. Přesně úderem 19. hodiny traktory ze silnice odjely a lidé se začali rozcházet. Dohlíželo na ně asi dvacet policistů.

Jak Českému rozhlasu řekla šéfka hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Matylda Halla, protest rozhodně není namířen proti občanům České republiky. Aktivisté však požadují bezpečnostní záruky Temelína. Rozvinuté transparenty však hovořily o jejich úmyslech jasně: nejčastějším nápisem na nich bylo Stop Temelín.

Rakouská delegace odjíždí do Kodaně na summit Evropské unie s dalšími požadavky týkajícími se temelínské elektrárny. Kancléř Wolfgang Schüssel ale odmítá možnost, že by jeho země mohla přijetí desítky nových zemí do Evropské unie vetovat.

Povolení k demonstraci bylo vydáno během dnešního protestu odpůrci atomů ve Vídni, kde se Wolfgang Schüssel a ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová radili o taktice na evropském summitu v Kodani. Skupina asi dvaceti aktivistů Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí a organizace Global 2000 transparentem vzkázala Schüsselovi: "Pane spolkový kancléři, dělejte konečně něco."

Předseda poslaneckého klubu lidovců v hornorakouském zemském sněmu Josef Stockinger dnes ale varoval, že hraniční blokády by právě nyní byly škodlivé a oslabily by vyjednávací pozici Rakouska v Kodani.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme