Stovky britských vojáků se přesunou z jihu Iráku k Bagdádu

Část britských vojáků v Iráku by se z Basry měla přesunout blíže k Bagdádu. Požádali je o to Američané, kteří chtějí soustředit své síly na rozhodující boj proti stoupencům radikálního duchovního Zarkávího v oblasti Fallúdže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britové na letišti v Basře | Foto: Jiří Hošek

Předpokládá se, že kolem sedmi set britských vojáků by se mohlo brzy přesunout na sever, aby americké oddíly byly uvolněny na rozhodující útok na povstalecké centrum Fallúdža západně od Bagdádu.

Ministr obrany Geoff Hoon v parlamentu řekl, že kdyby Británie nevyhověla americké žádosti, zřekla by se svých povinností spojence. Podle náčelníka britského obranného štábu se doporučení ohledně americké žádosti učiní do poloviny týdne.

Britská armáda v oblasti Perského zálivu čítá přes 9000 mužů, z toho 7500 je jich v Iráku, hlavně v oblasti Basry. Ministr zahraničí Jack Straw na společné tiskové konferenci s generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem dodal, že se nepočítá se zvýšeném celkového počtu britských vojáků v Iráku.

Milan Kocourek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme