Stovky lidí zadržených při opozičních protestech zůstávají v běloruských věznicích

Běloruská metropole Minsk je po sobotní velké demonstraci opozičních sil proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka klidná. Běloruské úřady stále vězní stovky lidí, které zatkly během protestů. V hlavním městě jsou vazební věznice přeplněné, mnoho příznivců opozice tak odvezly autobusy mimo Minsk. Rodinné příslušníky režim odmítá informovat o tom, kde jsou jejich blízcí drženi. Nedělní akce opozice se proto zaměřily především na zjišťování situace zadržených.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti před kordonem běloruských policistů | Zdroj: ČTK

Kvůli medializaci celé situace se podařilo z úřadů vynutit sdělení, že jeden z opozičních předáků Aljaksander Kozulin je držen ve věznici Žodino východně od Minsku. Oznámila to jeho manželka. Ta předtím na úřady podala žádost, aby po jejím muži zahájily pátrání jako po nezvěstném.

Mluvčí běloruského ministerstva vnitra oznámil, že justiční orgány zahajují trestní řízení proti 52 zadrženým přívržencům opozice. Mezi nimi by měl být i Kozulin, který byl údajně obviněn z výtržnictví. Za to mu v Bělorusku hrozí až šest let vězení.

Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu Martina Dorazína v Minsku a hlavně v centru města vládne zlověstný klid. "Všude je samozřejmě policie, nicméně opozice zatím nevyzývá k dalším protestním shromážděním." Opoziční lídři doufají, že napříště dokáží zmobilizovat nejméně 200.000 lidí. Pro nové shromáždění je ale podle Aljaksandra Milinkeviče zapotřebí silný, emocionální impuls. Nové masové protesty přívrženci demokratických sil plánují údajně až na 26. duben.

Sobotní brutální zásah policie proti demonstrantům v Minsku odsoudilo Rakousko jako předsednická země Evropské unie. Vídeň zároveň vyzvala členské země Unie, aby běloruským úřadům zaslaly podobné poselství.

Opakované policejní zásahy proti demonstracím v Minsku odsoudil také premiér Jiří Paroubek. Tyto události podle něj potvrzují, že úspěšná česká iniciativa prosadit do závěru Evropské rady kritiku prezidentských voleb v Bělorusku byla oprávněná. Paroubek dodal, že české ministerstvo zahraničí nyní zvažuje možnosti konkrétní pomoci obětem policejního násilí v Minsku.

Zdenka Turková, Marika Táborská, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme