Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění z porušení zákona o zvládání katastrof

Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z porušení zákona o zvládání katastrof v souvislosti s koronavirovou krizí. Po pondělním soudním jednání, které se konalo prostřednictvím videokonference, to podle agentury Reuters uvedl její právník. Politička, kterou od únorového převratu zadržuje vojenská junta, u soudu také zopakovala požadavek, aby se mohla osobně setkat se svým právním týmem.

Rangún Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládkyně Barmy a nositelka Nobelovy ceny míru Su Ťij

Bývalá barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij (archivní foto) | Foto: Zeya Tun | Zdroj: Reuters

Su Ťij byla již dříve obviněna z porušení zákona o státním tajemství z koloniální éry, za což jí podle Reuters hrozí až 14letý trest vězení, či z nelegálního držení přenosných rádií.

Barmské bezpečnostní složky podle pozorovatelů zabily přes 80 demonstrantů

Číst článek

Obviněním čelí i další představitelé bývalé vlády a Národní ligy pro demokracii, kterou Su Ťij vede. Další soudní stání je plánováno na 26. dubna.

Liga jasně zvítězila v loňských listopadových volbách, junta ale její výhru zpochybnila a 1. února provedla státní převrat. Od té doby se v Barmě prakticky denně konají demonstrace.

Podle barmské Asociace na pomoc politickým vězňům při nich bylo zabito již více než 700 lidí, z čehož přes 80 zahynulo v pátek při protestech ve městě Pegu asi 70 kilometrů severovýchodně od Rangúnu.

Na sociálních sítích se objevily zprávy, že bezpečnostní síly v pondělí použily ostré náboje v severozápadním městě Tamu a rozehnaly demonstraci ve druhém největším barmském městě Mandalaj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme