Summit EU a Ruska také o čečenské otázce

V Bruselu bude dnes za přítomnosti ruského prezidenta Vladimíra Putina zahájen summit Evropská unie - Rusko. Jedním z plánovaných témat rozhovorů je čečenská otázka. Představitelé Evropské unie jsou znepokojeni humanitární situací v Čečně, stejně jako pokračujícími akcemi ruské armády proti tamním civilistům. Vladimír Putin po včerejší schůzce s šéfem proruské čečenské administrativy Achmatem Kadyrovem důrazně odmítl jakékoliv vyjednávání s čečenskými povstalci. Jejich prezidenta Aslana Maschadova označil za vraha a přirovnal ho k Bin Ládinovi. Na protest proti ruské protičečenské politice se v Bruselu chystají masivní demonstrace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Druhým hlavním tématem summitu je problematika ruskéKaliningradské enklávy, která se po přijetí Polska a Litvy do EU octne v samém centru Unie. Problém pohybu obyvatel Kaliningradu byl však v podstatě vyřešen ještě před započetím summitu. Lze předpokládat, že dojde k zavedení určité formy víz, ale možnost cestování mezi Ruskou federací a její Kaliningradskou oblastí by neměla být omezena. Unie navrhla systém tranzitních dokumentů, které se budou vydávat na delší dobu. Z Kalinigradu budou do Ruska jezdit také zvláštní tranzitní vlaky.

Markéta Kaclová, Terezie Zemánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme