Summit EU a Ruska také o čečenské otázce

V Bruselu bude dnes za přítomnosti ruského prezidenta Vladimíra Putina zahájen summit Evropská unie - Rusko. Jedním z plánovaných témat rozhovorů je čečenská otázka. Představitelé Evropské unie jsou znepokojeni humanitární situací v Čečně, stejně jako pokračujícími akcemi ruské armády proti tamním civilistům. Vladimír Putin po včerejší schůzce s šéfem proruské čečenské administrativy Achmatem Kadyrovem důrazně odmítl jakékoliv vyjednávání s čečenskými povstalci. Jejich prezidenta Aslana Maschadova označil za vraha a přirovnal ho k Bin Ládinovi. Na protest proti ruské protičečenské politice se v Bruselu chystají masivní demonstrace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka EU

Druhým hlavním tématem summitu je problematika ruskéKaliningradské enklávy, která se po přijetí Polska a Litvy do EU octne v samém centru Unie. Problém pohybu obyvatel Kaliningradu byl však v podstatě vyřešen ještě před započetím summitu. Lze předpokládat, že dojde k zavedení určité formy víz, ale možnost cestování mezi Ruskou federací a její Kaliningradskou oblastí by neměla být omezena. Unie navrhla systém tranzitních dokumentů, které se budou vydávat na delší dobu. Z Kalinigradu budou do Ruska jezdit také zvláštní tranzitní vlaky.

Markéta Kaclová, Terezie Zemánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme