Světové deníky o neštěstí v Mekce
Přes tři stovky poutníků přišly včera o život v tlačenici během obřadu kamenování satana v Mekce. Nad hroznou bilancí a nad tím, na čí straně je vina, se zamýšlí ve svém úvodníku saudsko-arabský deník Arab News.
Lidé se ptají, proč se to stalo, píše deník. Mnozí z nich poukazují na osud a na to, že to nebylo poprvé, co byli věřící ušlapáni během tohoto obřadu. Další budou obviňovat vládu a odpovědné úřady. Prstem by se ale mělo ukazovat především na poutníky samotné. Ostatně šetření by měla ukázat, co se ve skutečnosti stalo.
Zdá se, že mnozí účastníci obřadu úplně ignorovali pravidla - místo aby nechali svá zavazadla v kampusech a vyzvedli si je po obřadu, vzali si je sebou, píše deník a pokračuje. Žádní organizátoři navíc ani posílené pořádkové síly nemohou zabránit dalšímu neštěstí, pokud se někteří z poutníků zachovají nedisciplinovaně. Odpovědnost je na jejich straně.
V mnoha zemích, ti, kteří se chystají do Mekky, musí projít kurzy, kde se učí, co mají očekávat a jak se zachovat v určitých situacích. Toto by mělo být povinné pro všechny žadatele o vízum, uzavírá deník Arab News.
Spor mezi Íránem a západními zeměmi ohledně íránského atomového programu se prohloubil. Jak konstatuje britský deník The Independent, rostoucí krize ohledně íránských atomových ambicí vstoupila včera do nové fáze, když trojice ministrů zahraničních věcí Evropské unie prohlásila, že jednání s Íránem skončila ve slepé uličce.
Íránský problém teď zřejmě bude předán Radě bezpečnosti, která může rozhodnout o uvalení sankcí. Pokud tyto sankce nebudou účinné, bude jednou ze zbylých možností vojenská intervence. Pokud to vyjádříme v takto ostrých slovech, píše dále britský deník, včerejší závěr schůzky evropských ministrů znamená hned dvojí prohru.
Nejen že, Írán je zjevně odhodlaný ve svém atomovém programu pokračovat, ale zároveň diplomatické iniciativy, do kterých ministři Evropské unie, a především Jack Straw, investovali tolik času a politického kapitálu skončily s nulovým výsledkem. Je to zklamání ve všech směrech, uzavírá britský The Independent.
Francouzský tisk si dnes všímá diplomatické cesty německé kancléřky Angely Melkelové do Spojených států. Jak píše deník Le Monde: Pokud by to záleželo jen na ní, Merkelová by se vypravila za Atlantik již mnohem dříve. Dodat nový elán německo-americkým vztahům je totiž jedna z hlavních priorit diplomatického plánu nové kancléřky, která je ve funkci od listopadu 2005.
Americká vláda nebude vůbec nespokojena s tím, pokud najde v Berlíně partnerku schopnou naslouchat lépe než tomu bylo u~jejího předchůdce, Gerharda Schrödera. Od krize, která vedla k intervenci amerických vojsk v Iráku v roce 2003, byly vztahy mezi Bílým domem a německou vládní koalicí napjaté. Připomíná Le Monde.
Dnešní vydání srbského deníku Politika glosuje výroky o tom, že letošní rok bude pro Srbsko přelomový. Zemi sice čekají jednání o budoucnosti Kosova a referendum o samostatnosti Černé Hory. Politika ale sarkasticky dodává, že dostatečně přelomových bylo už minulých 15 let. Do srbského tisku nahlédl bělehradský spolupracovník Radiožurnálu Martin Ježek.