Světové deníky o procesu se Saddámem Husajnem

Tématy dnešních novin jsou: Írán by chtěl odsoudit Saddáma Husajna v mezinárodním procesu. Litva se chystá sesadit svého prezidenta a slovenští politici by občas měli přihlédnout k průzkumům popularity.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Dopadení iráckého diktátora je ve světovém tisku stále námětem číslo jedna. Otázka, kde by měl být Husajn souzen, zajímá i íiránský deník Tehran Times. Obyvatelé této země by Saddáma nejraději postavili před mezinárodní soud, píše list.

Mluvčí íránské vlády se už nechal slyšet, že jeho země je dokonce povinna podat stížnost proti Saddámovi při spravedlivém procesu. Írán má na mezinárodní soud právo, domnívá se list Tehran Times.

Vždyť to je Husajn, kdo má na svědomí osmiletou válku proti Íránu s jejími nenapravitelnými lidskými i finančními ztrátami. Mezinárodní tribunál by měl podle íránské vlády také ukázat na ty, kteří jeho režim podporovali a zapříčinili tak krizi celého regionu.

Íránští lidé diktátora nenáviděli, teď mají z~jeho věznění nesmírnou radost. A to i navzdory tomu, že Saddáma chytili američtí vojáci, které Íránci příliš v oblibě nemají, uzavírá íránský deník Tehran Times.

Americké deníky jsou samozřejmě také plné Saddáma Husajna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Washingtonu z nich vybíral zpravodaj Miroslav Konvalina.

Litva se chystá na sesazení prezidenta Rolandase Paksase, píše se v deníku The Baltic Times. Hlava státu obviněná ze styků s mafií se ale nehodlá jen tak lehce vzdát. Paksas se teď snaží obvinit parlamentní komisi z porušení zákonů.

Litevský prezident původně prohlásil, že rezignuje, jestliže parlament sesbírá 85 podpisů. Teď ale svá slova popírá a tvrdí, že je média záměrně pokroutila. Přitom podle ústavy stačí souhlas 36 zákonodárců, připomíná The Baltic Times.

Podpisy proti Paksasovi se ale rychle hromadí, proces sesazení by mohl začít už o Vánocích. Obviněný prezident proto vytáhl do boje s dalšími argumenty. Podle něj byly parlamentní komisí protizákonně zveřejněny materiály o tajných službách, které by mohly poškodit národní bezpečnost Litvy, uvádí deník The Baltic Times.

Politici rádi zahrávají průzkumy preferencí "do autu" a částečně mají pravdu, uvažuje slovenský list Sme. Je opravdu rozdíl prohlásit, kdo má vaši důvěru "tady a teď", a poté rozhodnout ve volební místnosti s platností na čtyři roky. Jenže to neznamená, že je možné průzkumy úplně ignorovat, jak to v posledních dnech předvádí vládnoucí křesťanští demokraté.

Jestliže ve volbách v roce 2002 dostaly proreformní síly na Slovensku druhou šanci modernizovat společnost, tak to podle deníku Sme byla nejspíš šance na dlouhé roky poslední. V průzkumech dnes bije do očí poptávka po antireformním populismu, nostalgie za komunistickým režimem a možný návrat nacionalistů.

A toto není daň za politické reformy, jak se domnívá premiér Dzurinda. Politika by se neměla slepě řídit průzkumy popularity, to ale neznamená, že se mohou "reformátoři" voličům vysmívat do očí a dál si pěstovat mocenské aféry, uzavírá komentář slovenský deník Sme.

Miroslav Konvalina, Petra Lazáková, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme