Světové listy o petrohradském summitu

U příležitosti třístého výročí založení města navštíví americký prezident George Bush v rámci své cesty po Evropě i Petrohrad. Ruský prezident Vladimir Putin, rodák z Petrohradu, se rozhodl ukázat svoje město jako perlu na řece Něvě oplývající mnoha poklady. A také si trochu zlepšit postavení před nadcházejícími volbami, zlomyslně píší New York Times.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

V Petrohradu chce ruský prezident také ukázat světu svoji otevřenost k Západu. To je výborná výchozí pozice pro prezidenta Bushe. Evropu, která je Spojeným státům nakloněna, potřebujeme. Možná byl ale měl Bush připomenout, že všechno vždycky zdaleka neběželo tak hladce jako za Putina. Jiný rodák z Petrohradu, Vladmir Iljič Lenin, by o tom mohl vyprávět, dodávají New York Times.

Ředitel oxfordského Centra evropských studií, Timothy Garton Ash píše ve slovenském deníku Sme o jiném poselství, které by měl americký prezident předat. Spojené státy chtějí silnou a soudržnou Evropu, tedy rovnocenného partnera. Otázka ale je, jestli takovému Bushovu tvrzení bude někdo věřit.

Vztahy Spojených států a Evropy jsou teď opravdu špatné - americká vojenská síla a evropská ekonomická rozpínavost toho druhého dráždí. Ale i když je Evropa nejednotná, uvědomuje si docela jasně, že se zámořskou mocností musí počítat. A tak si teď musí všichni uvědomit, že na tango musí být vždycky dva, dočtete se ve slovenském Sme.

Bushovo evropské turné skončí ve francouzském Evianu. Tam se totiž bude konat schůze skupiny G-8. Nad tím, co má summit přinést, se zamýšlí britský analytický magazín Economist. Francouzský prezident Jacques Chirac slibuje, že půjde hlavně o solidaritu s chudými, zejména s Afričany. Proto pozval také mnoho představitelů rozvojových zemí - například brazilského nebo jihoafrického prezidenta.

Economist je ale k úctyhodným cílům summitu skeptický. Mají v hlavě tolik jiných věcí, že si na solidaritu ani nevzpomenou. Gé-osmičku teď zaměstnává vlastní ekonomika či boj proti terorismu. Nenajdou-li cestu, jak pomoci Africe, bude to tragédie, dodává Economist.

Co má společného NATO, Irák a holocaust? Ptá se ruská Pravda. Válečný soud v Bruselu teď řeší několik obvinění. Třináct Iráčanů nařklo amerického generála Tommyho Frankse z válečných zločinů. Stejně byl obviněn i izraelský premiér Ariel Šaron. A navíc se teď o Belgii tvrdí, že spolupracovala na genocidě Židů za druhé světové války.

Podivnou náhodu, že se taková tři obvinění sešla, ještě umocňuje nedávný bezpečnostní summit Francie, Německa a Belgie, který se uskutečnil také v Bruselu. Jeho výsledky by mohly ohrozit plány Severoatlantické aliance. Spojené státy a NATO prostě nepotřebují silnou a stabilní obranu Evropy, píše ruská Pravda.

Francouzské deníky si všímají ukončení provozu letadel Concord. Do novin se podíval zpravodaj Radiožurnálu v Paříži, Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Šmíd: Derniéra Concordu

Jan Šmíd, Karel Hanzelka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme