Svoboda: Do soudu se sběrateli orchidejí nelze zasahovat

O osud Čechů obviněných z pašování orchidejí se přímo na Novém Zélandu zajímal ministr zahraničí Cyril Svoboda. S oběma muži osobně hovořil a promluvil o nich také s novozélandským ministrem zahraničí, obchodu a spravedlnosti Philipem Goffem. Naděje obviněných na urychlení jejich soudního procesu, vkládané do Svobodovy návštěvy, se ale nenaplnily. Na rozsudek si budou muset počkat přinejmenším do konce měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jindřich Šmiták a Čestmír Číhalík | Foto: EPA

Čestmír Číhalík a Jindřich Šmiták doufali, že by dnešní rozhovor ministrů zahraničí České republiky a Nového Zélandu Cyrila Svobody a Philipa Goffa v Aucklandu mohl přispět k urychlení jejich procesu. Jak ale šéf naší diplomacie řekl, případ řeší nezávislý soud a vše záleží jen na jeho rozhodnutí. "Nový Zéland je demokratická země, kde funguje nezávislá justice, takže očekáváme spravedlivé rozhodnutí ve věci samotné."

Cyril Svoboda svému novozélandskému protějšku řekl, že Čestmír Číhalík a Jindřich Šmiták nejsou zločinci zapojení do mezinárodního obchodu, ale zaměstnanci státní správy s akademickými funkcemi. Zajímal se také o možnost, kterou navrhují obvinění - že by složili dar na ochranu novozélandské přírody, načež by byla stažena žaloba.

Zasahování do soudního přelíčení odmítl i novozélandský ministr zahraničí Philip Goff, který je zároveň i ministrem spravedlnosti. "Jako politici v demokratickém státě se nemůžeme vyjadřovat k soudnímu procesu, soud činí vlastní rozhodnutí, svobodně bez ohledu na zasahování politiků. Musíme prostě čekat na rozhodnutí soudu."

Číhalík a Šmiták byli zadrženi už 18. ledna a hrozí jim až tři roky vězení a finanční pokuta. Soud v Aucklandu ve čtvrtek už počtvrté odložil projednávání jejich případu, a to nejméně do 27. února.

Robert Mikoláš, Jitka Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme