Syrský režim se snaží zabránit šíření nepokojů z jihu do dalších částí země

Syrský režim prezidenta Bašára Asada čelí nejrozsáhlejším nepokojům za poslední léta. Centrem protivládních protestů je město Der'á na jihu země, kde už od pátku zahynuli nejméně čtyři lidé. Vláda slibuje, že potrestá bezpečnostní činitele, kteří nesou odpovědnost za ostrou střelbu do demonstrantů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Pohřeb jednoho z demonstrantů v Der'á. | Zdroj: Reuters

Jak hlásí televize Al-Džazíra, Asadův režim se tak snaží zabránit šíření nepokojů do dalších částí Sýrie.

V neděli demonstranti v Der'á vypálili budovu soudu, místní sídlo vládnoucí strany Baas, pobočky dvou mobilních operátorů a chtěli napadnou i sídlo guvernéra. To všechno byla reakce na příjezd dvou vládních činitelů, kteří měli kondolovat za páteční smrt čtyř demonstrantů. Včera podle opozice zabila bezpečnost dalšího člověka, i když vláda to popírá.

Protivládní aktivisté požadují skoncování s korupcí i s výjimečným stavem, který platí už skoro padesát let. Roznětkou v Der'á bylo věznění 15 dětí, které psaly na zdi protivládní hesla - podobná těm, která viděly ve zpravodajství z Egypta a z Tuniska. Vláda už nařídila propuštění těchto školáků.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme