Tatínkové v Polsku mají nárok na týden otcovské dovolené, ale nevyužívají ho

Od začátku roku mohou tatínci v Polsku využívat otcovskou dovolenou, aby pomohli ženě s péčí o miminko. Doma můžou zůstat až jeden týden. Jak se ale ukazuje, není o to mezi muži překvapivě zájem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mimino | Foto: Jan Rosenauer

Otcovskou dovolenou chtěli prosadit i čeští poslanci, ale nepodařilo se to. V Polsku teď mohou čerství otcové nahlásit svému zaměstnavateli, že si berou týden otcovské dovolené. Musejí to nahlásit s týdenním předstihem a volno si vybrat během prvního roku života dítěte.

Nutností je, aby měli stálou práci. Zaměstnavatel má pak povinnost žádosti o volno vyhovět a otcovská dovolená se hradí z nemocenského pojištění podobně jako ženám mateřská.

Všechny překvapilo, že polští tatínkové této možnosti příliš nevyužívají. Hlavní příčiny jsou asi dvě. Tatínci většinou o novém zákoně nevědí, zaměstnavatelé – logicky – o tom příliš hlasitě nemluví a také panuje zažitý stereotyp, že s dítětem je doma žena, muž chodí do práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj ČRo Petr Vavrouška v Odpoledním Radiožurnálu vysvětlil, proč polští otcové nevyužívají týden otcovské dovolené

Proto například v lednu požádalo o otcovskou dovolenou pouhých 75 mužů v celém Polsku. Nárok na ni přitom mělo až 300 tisíc novopečených otců. Zájem je tedy skutečně žalostně malý.

Druhým důvodem, proč polští otcové nevyužívají oprávněného nároku, je strach ze ztráty zaměstnání nebo ze ztráty pozice ve firmě. V době dnešní ekonomické krize si každý drží svoji práci a nechce zavdat jakoukoli příčinu k tomu, aby o ni přišel.

„Ne, že by snad zaměstnavatel tatínka za výběr dovolené vyhodil, ale jak někteří muži přiznávají, cítí, že by to mohlo ohrozit jejich postavení ve firmě, a tak raději týden placeného volna oželí,“ řekl v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj ČRo v Polsku, Petr Vavrouška

Odpůrci otcovské dovolené nadále tvrdí, že týden je málo. Muž nestačí – jak říkají – navázat nějaký silnější vztah s dítětem a žena si za tu dobu stejně výrazněji neodpočine. Zastánci naopak opakují, že i týden, kdy může být celá rodina doma po porodu, je určitě přínosem

Od roku 2012 budou moci polští tatínkové zůstat doma s dítětem dva týdny.

Petr Vavrouška, Michaela van Erne, Renata Mňuková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme