Terorista zaútočil v tuniském letovisku, mezi mrtvými jsou zahraniční turisté

Sedmatřicet lidí zemřelo při ozbrojeném útoku na hotelový resort ve východotuniském městě Súsa. Podle tamního ministerstva zdravotnictví jsou mezi mrtvými zahraniční turisté z Británie, Německa či Belgie. Jednoho útočníka policie zabila, zatím není zcela jasné, zda čin provedl sám. Úřady ani cestovní kanceláře nemají žádné informace o případných českých obětech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stopy krve před hotelem Imperial Marhaba, kde zabíjel ozbrojený útočník | Zdroj: Reuters

Útok se odehrál v hotelovém komplexu Imperial Marhaba, který leží nedaleko města Súsa.

Původní informace hovořily o dvou útočnících, z nichž jeden rozpoutal střelbu v hotelu a druhý na hotelové pláži.

Tuniské ministerstvo zdravotnictví později upřesnilo, že útočil pouze jeden atentátník, kterého policisté zabili. Údajně šlo o studenta z města Kajruván, o němž policie dosud neměla žádné záznamy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Terorista zaútočil v tuniském letovisku Súsa. O vývoji událostí informoval zpravodaj Štěpán Macháček

Podle svědků vypadal jako turista. Samopal schovával pod slunečníkem a poté začal střílet na hotelové hosty. Z pláže prošel bazénem do hotelu a neustále pálil na všechny okolo sebe.

Tuniské ministerstvo zdravotnictví v prohlášení uvedlo, že mezi 37 mrtvými jsou vedle Tunisanů také občané Velké Británie, Německa a Belgie. Zranění utrpěly víc než tři desítky lidí.

K akci se dosud nikdo nepřihlásil. Policisté nadále pátrají po případných komplicích pachatele a úřady vyzývají hotelové hosty, aby zůstali na svých pokojích.

Británie potvrdila pět svých mrtvých občanů při útoku v tuniské Súse

Číst článek

Súsa je oblíbenou prázdninovou destinací jak Evropanů, tak i návštěvníků ze sousedních severoafrických zemí. Zároveň je ale místem, odkud se rekrutuje největší počet tuniských bojovníků v řadách Al-Káidy a Islámského státu.

Oblast je vyhledávaná i českými turisty, cestovní kanceláře mají nyní na místě stovky klientů. České ministerstvo zahraničí situaci prověřuje, žádné informace o mrtvých nebo zraněných občanech České republiky zatím nejsou.

„V tuto chvíli mohu pouze potvrdit to, že mezi oběťmi žádný český turista nebyl," řekla Radiožurnálu Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva.

Podle zjištění Radiožurnálu žádná z českých cestovních kanceláří nemá klienty přímo v resortu, kde se střílelo, řada jich ale bydlí ve městě Súsa. Dvacet jich přijelo s cestovní kanceláří Fischer, která má v celém Tunisku 400 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci po útoku v letovisku Súsa popsal Radiožurnálu český velvyslanec v Tunisku Jiří Doležel

„Klientům, kteří jsou teď v Tunisku a chtěli by se rychleji vrátit domů, se pokusíme najít místa v dřívějších odletech,“ uvedl mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch. Klienti, kteří mají do Tuniska teprve odcestovat, si mohou zdarma změnit destinaci.

S touto nabídkou přišly i další cestovní kanceláře, například Blue Style, potvrdila její obchodní ředitelka Lenka Berberi. „V současné době společně s našimi místními partnery posilujeme bezpečnostní opatření v hotelech, kde čeští turisté jsou,“ dodala.

Tunisko je v pohotovosti od březnového atentátu na muzeum Bárdá v metropoli Tunisu. Zahynulo při něm 22 lidí, z nichž většina byli turisté.

„Země je v šoku stejně jako krátce po atentátu v Bárdá. Je evidentní, že teroristický útok bude mít dopad na turistickou sezónu, a je evidentní, že bude mít dopad na vnitropolitickou situaci v celé zemi,“ popsal atmosféru po dnešním útoku také český velvyslanec v Tunisku Jiří Doležel.

ČTK, ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme