Teroristé prý plánovali útok i při olympijských hrách v Sydney

Teroristé napojení na organizaci Al-Káida údajně plánovali útok během olympijských her v australském Sydney v roce 2000. Za připravovaným atentátem stála islamistická organizace Jemaah Islamiyah (JI), jíž je přisuzována i odpovědnost za ničivý atentát na ostrově Bali, informoval dnes podle agentury AP singapurský list Straits Times s odvoláním na jihoasijské tajné služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

modlitba za mrtvé při útocích | Foto: ČTK/AP

Podle tohoto zdroje inicioval plán teroristického útoku proti olympijským hrám jeden ze zakladatelů Jemaah Islamiyah Riduan Isamuddin, přezdívaný Hambali. Organizace už údajně vybrala a vycvičila pro plánovanou teroristickou akci tým útočníků. Její australský regionální šéf Abdal Rahím ale její uskutečnění nakonec odmítl, napsal list. Žádné konkrétnější informace o podobě chystané akce ani důvodech jejího zamítnutí ale neuvedl. Zdůraznil zato v dané souvislosti, že celá záležitost jen dokazuje, do jaké míry je JI zakotvena v Austrálii.

Podle singapurského listu tam má toto seskupení zastoupení v Perthu, Melbourne a Sydney. Jejími členy jsou údajně Indonésané s povolením k trvalému pobytu v Austrálii i Australané evropského původu. Zpráva singapurského listu vyšla dva dny poté, co australský premiér John Howard prohlásil, že Austrálie je připravena sáhnout k preventivním vojenským operacím v zahraničí, pokud by odtamtud jejímu území hrozil teroristický útok. Howardovo vyjádření v televizi Channel Nine však okamžitě vzbudilo nevoli v sousedních asijských zemích i nesouhlas domácí opozice.

Markéta Kaclová, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme