Teroristé v Londýně připravovali atentát na papeže

Pětici Alžířanů zatkli britští policisté v centru Londýna. Muže podezřívají z toho, že připravovali teroristický útok na papeže. Údajní pachatelé měli být napojení na zahraniční teroristické organizace. Benedikt XVI. navzdory posledním událostem pokračuje ve svém programu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. v Londýně

Papež Benedikt XVI. v Londýně | Zdroj: ČTK

„K zatčení došlo v šest hodin ráno místního času v centru Londýna. Mělo by se jednat o pětici Alžířanů. Policie ale zdůrazňuje, že útok byl naplánovaný tady v Británii, útočníci byli prý napojení na zahraniční teroristické organizace. Policie teď prohledává jejich domy a zajišťuje důkazy,“ říká zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Ondřej Bouda.

Přehrát

00:00 / 00:00

bouda.mp3

Vatikán sdělil, že Benedikt XVI. byl o zatčení informovaný, ale nehodlá zatím jakkoliv měnit své plány. Ani policie se nechystá nijak měnit bezpečnostní opatření a považuje je za dostatečná.

V Londýně je pro automobilovou dopravu zavřeno mnoho ulic, kterými se papež a poutníci budou pohybovat. Ráno policie také prohledala na čtyři tisíce dětí, mnichů a jeptišek, kteří přišli na shromáždění, jemuž papež předsedal v jedné londýnské škole.

Papež zde především vyzdvihl důležitost vzdělání. Poděkoval všem lidem, kteří zasvětili život vyučování dětí, ale hlavně katolické školy, kterých jsou ve Velké Británii asi dva tisíce. Hovořil o jejich roli při výchově dětí, které podle papeže musí především pochopit důležitost víry a křesťanské tradice, pokud si chce Evropa zachovat svou současnou tvář.

Papež o zneužívání dětí katolickými kněžími při návštěvě londýnské školy nemluvil | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

O zneužívání dětí nemluvil. I proto se okamžitě po jeho vystoupení ve škole začaly ozývat hlasy, které papeže označily za pokrytce. Protože právě na církevních školách docházelo nejčastěji ke zneužívání dětí.

Odpoledne se Benedikt XVI. vydal za arcibiskupem z Canterbury. Poprvé od odtržení anglikánské církve tak papež stanul na půdě westminsterského opatství.

Arcibiskup z Canterbury vyjádři lítost nad rozdělení katolické a anglikánské církve, které podle něj sledují společný cíl, tedy vzdělávání a ochranu duší všech lidí. Zbytečnými hádkami se vysilují a odvádějí pozornost od důležitých témat, která by je měla sjednocovat. Oba duchovní připomněli úspěšný dialog mezi rozdělenými církvemi, který začal už v 60. letech minulého století.

Benedikt XVI. se setkal s arcibiskupem z Canterbury | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Papež pak dlouze mluvil o kardinálovi Johnu Henrym Newmanovi, kterého bude beatifikovat v neděli. Tento původně anglikánský duchovní, který konvertoval ke katolicismu, byl podle něj ideálním příkladem ekumenismu, který je hodný k následování i v dnešní době.

Varování před terorismem

Papež Jan Pavel II. se stal terčem několika atentátů. A i současný papež už čelil útoku šílené ženy při loňské vánoční mši. Ta ho tehdy strhla k zemi.

Neznámý ozbrojenec také včera večer v Londýně ubodal vlivného pákistánského politika, který se tu řadu let skrýval. Útok na pákistánského politika byl pravděpodobně cílený jen na něj a s návštěvou papeže nijak nesouvisí.

Papež Benedikt XVI. se ve skotsku setkal s britskou královnou a jejím mužem | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Šéf tajné služby MI5 dnes shodou okolností varoval před hrozbou teroristických útoků na Velkou Británii, které údajně hrozí poté, co z vězení vyjde řada lidí zatčených kvůli terorismu po 11. září 2001.

Ondřej Bouda, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme