Tisíce Afghánců prchají k hranicím před očekávanou válkou

Humanitární pomoc pro obyvatele Afghanistánu se zvyšuje. Do Kábulu proudí tuny potravin, v Pákistánu se začínají stavět nové uprchlické tábory. Denně odjíždějí z pákistánského Péšaváru kamiony naplněné moukou a pšenicí. K hranicím sousedních států míří na na 12.000 afghnánských utečenců. Hraniční závory jsou však stále zavřené a uprchlíci musí čekat, až vlády v okolních zemích povolí přijetí dalších osob. Afghánské vládní hnutí Tailban vede tuhé boje s opoziční Severní aliancí. Talibanské jednotky operující poblíž hranice s Tádžikistánem posilují zahraniční vojáci včetně Čečenců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze základny organizace Světový program pro výživu v Péšaváru dnes vyrazily desítky kamiónů naplněných pytly s pšenicí, kterou poskytly Spojené státy. Do hlavního města Kábulu by měl konvoj dorazit zítra ráno. Jak uvedl koordinátor humanitární pomoci v Péšaváru Michael Huggins, pšenice a mouka se transportují především do Kábulu, protože do ostatních částí země je velmi obtížné se dostat. Tisíce Afghánců opouštějí své domy v obavách před odvetným útokem Američanů, a tak se některá města vylidňují a lidé putují k hranicím sousedních zemí. Do příhraničních oblastí už mají zakázaný vstup kromě Pákistánců také Afghánci, vše kontroluje vojsko a policie.

Pokud dorazí do Kábulu další konvoj, který startuje na cestu dnes dopoledne, budou mít Afghánci v zásobě už více než 3000 tun základních potravin, které nashromáždili během posledních tří dnů. Podle organizace Světový program pro výživu trpí jenom v hlavním městě Kábulu hladem téměř 100 tisíc žen a dětí. Do konce měsíce proto chtějí humanitární pracovníci do Afghanistánu přepravit 56 tisíc tun potravin. Jak Českému rozhlasu řekl šéf vysokého komisariátu pro uprchlíky v Péšaváru, jeho lidé dnes začnou stavět u pákistánsko-afghánské hranice nový uprchlický tábor pro zhruba 10 tisíc lidí. Pákistánská vláda zvažuje, zda-li povolí zbudovat a otevřít na svém území dalších táborů.

Zařazení Čečenců a bojovníků takzvaného islámského hnutí Uzbekistánu do řad afghánského hnutí Taliban má pozvednout bojovou náladu vládních jednotek na severu země. V sousedství hranic s Tádžikistánem válčí přinejmenším 12 tisíc mužů na straně opoziční Severní koalice a na 17 tisíc vládních vojáků afghánského hnutí Taliban. Podle zpráv z bojišť se opozičním silám stále nedaří dobýt město Mazar Šaríf, kde je jedno ze strategických vojenských letišť v Afghanistánu. Právě na území bojů v severní části země má Taliban několik výcvikových táborů pro ozbrojence a teroristy ze zahraničí.

V Ománu probíhá největší vojenské cvičení od konce války v Perském zálivu v roce 1991. Účastní se ho 24 tisíc britských a 11 tisíc ománských vojáků. Podle ománského ministerstva obrany je do akce zapojeno 114 vojenských letadel, 36 válečných lodí a stovky obrněných vozidel včetně tanků. Britská i místí média spekulují o možnosti použití těchto vojenských sil v případě amerického útoku na Afghanistán. Ománskému cvičení přihlíží pozorovatelé ze zemí Perského zálivu, Egypta, Francie, Turecka, Indie a Spojených států. Cvičení bylo naplánováno dlouhou dobu před teroristickými útoky na Spojené státy. První společné cvičení britsko-ománských jednotek proběhlo v roce 1986.

Petr Voldán, Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme