Tisíce Afghánců prchají k hranicím před očekávanou válkou

Humanitární pomoc pro obyvatele Afghanistánu se zvyšuje. Do Kábulu proudí tuny potravin, v Pákistánu se začínají stavět nové uprchlické tábory. Denně odjíždějí z pákistánského Péšaváru kamiony naplněné moukou a pšenicí. K hranicím sousedních států míří na na 12.000 afghnánských utečenců. Hraniční závory jsou však stále zavřené a uprchlíci musí čekat, až vlády v okolních zemích povolí přijetí dalších osob. Afghánské vládní hnutí Tailban vede tuhé boje s opoziční Severní aliancí. Talibanské jednotky operující poblíž hranice s Tádžikistánem posilují zahraniční vojáci včetně Čečenců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze základny organizace Světový program pro výživu v Péšaváru dnes vyrazily desítky kamiónů naplněných pytly s pšenicí, kterou poskytly Spojené státy. Do hlavního města Kábulu by měl konvoj dorazit zítra ráno. Jak uvedl koordinátor humanitární pomoci v Péšaváru Michael Huggins, pšenice a mouka se transportují především do Kábulu, protože do ostatních částí země je velmi obtížné se dostat. Tisíce Afghánců opouštějí své domy v obavách před odvetným útokem Američanů, a tak se některá města vylidňují a lidé putují k hranicím sousedních zemí. Do příhraničních oblastí už mají zakázaný vstup kromě Pákistánců také Afghánci, vše kontroluje vojsko a policie.

Pokud dorazí do Kábulu další konvoj, který startuje na cestu dnes dopoledne, budou mít Afghánci v zásobě už více než 3000 tun základních potravin, které nashromáždili během posledních tří dnů. Podle organizace Světový program pro výživu trpí jenom v hlavním městě Kábulu hladem téměř 100 tisíc žen a dětí. Do konce měsíce proto chtějí humanitární pracovníci do Afghanistánu přepravit 56 tisíc tun potravin. Jak Českému rozhlasu řekl šéf vysokého komisariátu pro uprchlíky v Péšaváru, jeho lidé dnes začnou stavět u pákistánsko-afghánské hranice nový uprchlický tábor pro zhruba 10 tisíc lidí. Pákistánská vláda zvažuje, zda-li povolí zbudovat a otevřít na svém území dalších táborů.

Zařazení Čečenců a bojovníků takzvaného islámského hnutí Uzbekistánu do řad afghánského hnutí Taliban má pozvednout bojovou náladu vládních jednotek na severu země. V sousedství hranic s Tádžikistánem válčí přinejmenším 12 tisíc mužů na straně opoziční Severní koalice a na 17 tisíc vládních vojáků afghánského hnutí Taliban. Podle zpráv z bojišť se opozičním silám stále nedaří dobýt město Mazar Šaríf, kde je jedno ze strategických vojenských letišť v Afghanistánu. Právě na území bojů v severní části země má Taliban několik výcvikových táborů pro ozbrojence a teroristy ze zahraničí.

V Ománu probíhá největší vojenské cvičení od konce války v Perském zálivu v roce 1991. Účastní se ho 24 tisíc britských a 11 tisíc ománských vojáků. Podle ománského ministerstva obrany je do akce zapojeno 114 vojenských letadel, 36 válečných lodí a stovky obrněných vozidel včetně tanků. Britská i místí média spekulují o možnosti použití těchto vojenských sil v případě amerického útoku na Afghanistán. Ománskému cvičení přihlíží pozorovatelé ze zemí Perského zálivu, Egypta, Francie, Turecka, Indie a Spojených států. Cvičení bylo naplánováno dlouhou dobu před teroristickými útoky na Spojené státy. První společné cvičení britsko-ománských jednotek proběhlo v roce 1986.

Petr Voldán, Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme