Turecko poskytne své základny pro úder schválený OSN

Turecko poskytne Američanům své letecké základny pro případný zásah proti Iráku, pokud jej odsouhlasí OSN. Po jednání s náměstkem amerického ministra obrany Paulem Wolfowitzem to prohlásil šéf turecké diplomacie Yasar Yakis. Spojené státy navrhly turecké vládě, že v případě vojenské operace zemi na oplátku poskytnou vydatnou hospodářskou pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký letoun | Zdroj: ČTK

Turecký ministr zahraničí Yasar Yakis prohlásil, že pokud k vojenské akci dojde, Turecko bude se Spojenými státy spolupracovat. Zároveň však poznamenal, že OSN musí přijmout novou rezoluci, neboť ty dosud přijaté automatický ozbrojený zásah proti Iráku neumožňují.

Podle naší spolupracovnice v Ankaře Dany Braunové si bez účasti Turecka lze vojenskou intervenci proti Saddámovu režimu jen těžko představit. Již od války v Perském zálivu z tamní základny v Inčirliku na jihu země vzlétají americké a britské stíhačky ke kontrolním letům nad severním Irákem.

Turecko, jediný muslimský člen NATO, se až dosud stavělo k vojenskému zásahu zdrženlivě. Obává se především hospodářských důsledků případného konfliktu. V tomto směru se Ankaře ale dostalo od Wolfowitze ujištění, že by ekonomické ztráty byly kompenzovány.

Náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz věří, že současné přípravy na válku s Irákem mohou přispět k jejímu odvrácení. Od Turecka Spojené státy žádaly základny pro případnou bleskovou leteckou a pozemní operaci, které by se zúčastnilo asi 100 tisíc amerických vojáků, a podporu desítek tisíc tureckých jednotek. Ankara protislužbou žádá zaplacení ušlých zisků z obchodu s Irákem a americkou podporu při vstupu do Evropské unie.

Wolfowitz během své návštěvy Ankary oznámil, že Washington zahájí s Tureckem intenzivní rozhovory o investici stamilionů dolarů do základen jeho vzdušných sil. Dodal, že Spojené státy zatím nepožádaly o konkrétní základny, ale že už brzy zahájí podrobné rozhovory s novou tureckou vládou.

Jednání s Tureckem zapadá do dolaďování amerických válečných plánů. Washington už má připraveny potřebné dohody s Katarem, Kuvajtem, Saudskou Arábií, Ománem a Bahrajnem.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská, Dana Braunová, Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme