U švýcarského soudu s bývalými manažery MUS zazní přes 20 hodin závěrečných řečí

Ve Švýcarsku se chýlí ke konci soud s bývalými manažery Mostecké uhelné. Kvůli údajně podvodné privatizaci společnosti jim hrozí nejen propadnutí majetku ve výši asi 14 miliard korun, ale také až 10 let za mřížemi. Před vynesením rozsudku ale ještě dnes zazní závěrečné řeči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obžalovaný Jiří Diviš (uprostřed) hovoří s novináři při příchodu k trestnímu soudu ve švýcarském městě Bellinzona | Zdroj: ČTK

Právníci odhadli, že budou potřebovat přes 20 hodin čistého času, přičemž většinu té doby zabere obhajoba. Obžalovaní se přitom rozhodli bránit se společně, čímž budou šetřit nejen čas a trpělivost soudců, ale vydělají i na tom, že právníci si témata rozdělili mezi sebe podle odbornosti každého z nich.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní jednání sleduje na místě zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Bouda

Soud ale o jejich osudu najednou rozhodovat nebude. I přes společnou obhajobu bude nakonec senát muset u každého jednotlivého obžalovaného zvažovat, zda se jemu konkrétně podařilo prokázat nějakou vinu.

V obžalobě se sice neustále opakuje, že trestné činy podvodu, falšování účetnictví i praní špinavých peněz se dopouštěli všichni společně, protože měli spolupodpisová práva k účtům a tak podobně.

Ale na principu kolektivní viny nelze nikoho odsoudit. Senát proto bude muset u každého jednotlivého obžalovaného vinu zvažovat individuálně.

Ondřej Bouda, mkp, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme