U Vánočního ostrova ztroskotala loď s uprchlíky. Desítky lidí nepřežily

Riskantní plavba uprchlíků, kteří se na vratké lodi pokoušeli doplout k australským břehům, skončila tragédií. Desítky z nich nepřežily ztroskotání plavidla u Vánočního ostrova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď s uprchlíky u Vánočního ostrova. | Foto: AFP

Loď uprchlíků ztroskotala na rozbouřeném moři na útesech u Vánočního ostrova, kde má Austrálie imigrační zadržovací centrum.

Ročně se k jeho břehům pokoušejí na nebezpečně křehkých plavidlech dostat tisíce lidí v naději na získání azylu.

Na lodi, která ztroskotala dnes ráno, bylo údajně asi 80 lidí. Zatím je potvrzeno, že 27 z nich nepřežilo, 41 se jich podařilo zachránit a po dalších se pátrá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavla Hůlová přímo z Austrálie informuje o tragédii

„K tragédii došlo ráno, podle svědků se rybářská loď rozbila o útesy. Zprávy mluví o velmi špatném počasí a obřích vlnách, které navíc samozřejmě ztížily operaci na záchranu pasažérů vratkého plavidla lodi, která pravděpodobně nemohlo v tak špatném počasí obstát,“ přibližuje z Austrálie Pavla Hůlová.

Obyvatelé Vánočního ostrova vypovídají, že se o ztroskotání dozvěděli tak, že slyšeli volání lidí ve vlnách o pomoc.

Lidé na palubě byli zřejmě Iráčané a Íránci. Australská ABC mluví o tom, že přijeli na indonéské rybářské lodi.

Pašeráci lidí?

Pokud to tak bylo, tak by nasvědčovalo, že se jedná o další případ, kdy se lidé v nouzi či na útěku svěří do rukou pašeráků lidí, kteří provozují tahle velmi vratká plavidla mezi Indonésií a Vánočním ostrovem.

Většina z těchto lodí se ale na ostrov nikdy nedostane, protože je zadrží australské námořnictvo a vrátí je zpět do táborů, odkud pravděpodobně vyšli a kde čekali – daleko zdlouhavějším procesem – na vyřešení své azylové situace, která je velmi často tragická.

Takových lodí se do Austrálie pokoušejí dostat desítky – jejich počet je často vztahován k nastavení imigrační politiky.

Imigrační politika

Postoj k žadatelům o azyl je v Austrálii horkým tématem. Země se na jednu stranu snaží dostát závazkům v oblasti pomoci legitimním uprchlíkům. Na druhou stranu ale nechce benevolentní vízovou politikou pomáhat rozvoji pašování lidí na podobně vratkých plavidlech, jako bylo to, které ztroskotalo u Vánočního ostrova.

„Tady se vede debata mezi hlavními politickými stranami: Současná vláda, Labour, poněkud uvolnila vízovou politiku, takže za poslední tři roky stoupl počet lidí, kteří žádají touhle cestou o azyl,“ uvádí spolupracovnice Českého rozhlasu v Austrálii Pavla Hůlová a pokračuje:

„Konzervativci ale navrhují pravidla znovu zpřísnit a trvají na standardním procesu žádání o azyl, v centrech mimo Austrálii, právě proto, aby se nepodporoval rozvoj pašování lidí, kteří často platí závratné sumy za tu naději, že se dostanou do Austrálie, zatímco takhle riskují život.“

Ochránci lidských práv ale naopak apelují na to, aby se Austrálie víc otevřela a byla přístupnější, znovu s tím cílem, aby lidé neriskovali plavbu po moři podobnou té, která dnes ráno tak tragicky skončila.

Zda tragédie ovlivní australskou imigrační politiku je podle Hůlové těžké odhadnout.

‚Zabránit tragédiím‘

„Je to totiž nejen vnitro-politické téma – v tom smyslu, kolik uprchlíků může Austrálie přijmout, jaká je kapacita zadržovacích center, která už teď jsou na limitu a úřadům nezbývá nic jiného než některé žadatele o azyl dopravit z míst jako je Vánoční ostrov na australskou pevninu,“ připomíná Pavla Hůlová:

„Ale je to samozřejmě také zahraničně politické téma. Pokud Austrálie nepřijme žadatele o azyl, kdo je může v regionu přijmout?“

Ve hře jsou jednání s Východním Timorem nebo s Nauru ve snaze ulevit australským zadržovacím centrům.

Hlavní hlasy na australské politické scéně se shodují v tom, že je potřeba udělat všechno pro to, aby se zabránilo podobným tragédiím a aby lidé neriskovali životy podobnými plavbami.

„Jestli toho docílit usnadněním vstupu do Austrálie nebo zpřísněním podmínek – to je debata, která je jedním z evergreenů australské politiky,“ uzavírá Pavla Hůlová.

Pavla Hůlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme