Ukrajincům pomáhají buginy vytvořené z ojetých aut. Peníze na ně poslali lidé v Česku
Když se řekne bugina, motorista si představí nablýskané a nízké vozítko určené hlavně pro zábavu a požitek z jízdy v otevřeném sportovním autě. Nemusí to tak ale být vždycky. Buginy mohou posloužit i ve válce, například na Ukrajině. Peníze na dvanáct vozidel pomohly sehnat české spolky Dárek pro Putina a Neohnutí, spolek z Jičína.
Jde o odlehčenou variantu, což znamená, že se vezme off-road nebo jakékoli jiné auto s pohonem na všechna čtyři kola, vyndají se veškeré zbytečnosti, jako jsou dveře nebo čalounění, a předělají se sedadla.
Vozítko naváděné z létajícího dronu může operovat do vzdálenosti až pěti kilometrů
Díky tomu je auto lehčí, ostřejší v jízdě a dovnitř se vejde víc vojáků v plné zbroji. Takové auto projede i náročnějším terénem.
Auto přivezl Tomáš Czernin, říká Jura Stepko, který v celém projektu funguje jako spojka mezi Českem a Ukrajinou. Zmiňuje, že česká firma Isolit-Bravo dodala jako zkušební vzorek i auto bez řidiče a posádky.
Vozítko naváděné z létajícího dronu vzniklo přestavbou z obyčejného elektrického vozíku. Má čtyři kola s motory a je k němu přimontována automatická otočná věž, kterou zkonstruoval pan Igor, jenž dělá zkušebního řidiče bugin. Poté se ještě osadí dvěma kulomety – buď PKM, nebo Maxim.
Expert: Putin pozval Trumpa do klubu vládců železné ruky. Říká to, co chce americký prezident slyšet
Číst článek
Tento pozemní dron může operovat do vzdálenosti až pěti kilometrů. Ukrajinců totiž ubývá, a lidskými zdroji se proto snaží šetřit. Raději tak použijí techniku než lidi.
Improvizacím se meze nekladou a v těchto dílnách už pro armádu upravili 75 různých aut.