Ukrajinská volební komise: Vítězem Janukovyč

Prezidentské volby na Ukrajině vyhrál podle oficiálních výsledků současný premiér, prorusky orientovaný politik Viktor Janukovyč. Podle volební komise získal téměř 49 a půl procenta hlasů. Opozičního kandidáta Viktora Juščenka podpořilo o něco více než 46 a půl procenta voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Janukovič | Zdroj: ČTK

Podle ruské agentury Interfax se zveřejnění oficiálních výsledků zpozdilo kvůli sporům v komisi. Někteří její členové prý odmítali podepsat závěrečný protokol. Podle agentury AFP se tisíce demonstrantů po oznámení výsledků vydaly z kyjevského náměstí Nezávislosti k sídlu komise.

Evropská komise požádala ukrajinské orgány, aby rozhodnutí odložily do doby, než se prověří pochyby o regulérnosti některých dílčích výsledků. Na vyšetření situace apeloval také Evropský parlament a německý kancléř zdůraznil, že nemá důvod pochybovat o názorech pozorovatelů OBSE, kteří z Ukrajiny hlásí mohutné volební podvody.

V metropoli Kyjevě mezitím stále demonstrují desetitisíce příznivců opozice. Situaci ale komplikuje vyjádření prezidenta Leonida Kučmy, který podle agentury ITAR-TASS odmítl jednat s opozičním kandidátem na prezidenta Viktorem Juščenkem.

Ten by byl pro opakování voleb, avšak jen tehdy, pokud by měly čestný průběh a dohlížela na ně nově jmenovaná ústřední volební komise. "Pokud úřady budou považovat za nezbytné volby opakovat, jsme připraveni," prohlásil Juščenko na demonstraci v Kyjevě. Výsledky nedělního hlasování odmítá a o situaci nechce jednat ani s odstupujícím prezidentem Kučmou.

Ukrajinci žijící v Česku bedlivě sledují vývoj v jejich domovině. Odpoledne demonstrovaly asi tři stovky lidí před ukrajinskou ambasádou. Chtěli tak podpořit opozičního prezidentského kandidáta Viktora Juščenka. Účastníci protestu odsoudili údajné zfalšování výsledků voleb a vyzvali k mírovému řešení situace.

Milan Kopp, Petr Vavrouška, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme