Ukrajinský Nejvyšší soud zmrazil výsledky voleb

Povolební situace na Ukrajině zůstává napjatá. Nejvyšší ukrajinský soud zakázal zveřejnit výsledky prezidentských voleb, dokud neprošetří žalobu opozice. K tomu má dojít v pondělí. Opoziční vůdce Viktor Juščenko označil rozhodnutí soudu za počátek svého vítězství. Své stoupence, kteří už čtvrtý den demonstrují v ulicích Kyjeva, nyní vyzývá k blokádě budovy ukrajinské vlády a parlamentu. Vývoj na Ukrajině byl i ústředním tématem summitu Evropská unie - Rusko v Haagu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace v Kyjevě

demonstrace v Kyjevě | Zdroj: ČTK

Vůdce ukrajinské opozice Viktor Juščenko rozhodnutí Nejvyššího soudu vítá. Díky němu se totiž oddálí inaugurace dosavadního premiéra Viktora Janukovyče, kterého centrální volební komise označila za vítěze nedělních voleb. Opozice, značná část Ukrajinců a také mezinárodní společenství považují výsledky za zfalšované.

Podle Juščenka by pro Ukrajinu bylo nejlepší, kdyby oba kandidáti na prezidenta nepřiznali výsledky druhého kola voleb a hlasování se opakovalo. Pouze ale podle dohledem OBSE a mezinárodních struktur.

Své příznivce Juščenko také vyzval ke generální stávce. Občané, kteří ho podporují, by neměli chodit do práce, studenti do škol. Uvažuje se o blokádě cest, železnice nebo letišť. Viktor Janukovyč nabízí skupině politiků kolem Juščenka jednání, ale už z pozice prezidenta země.

Evropská unie a Rusko mají na průběh a výsledek voleb opačný názor

Evropská unie a Rusko se evidentně rozcházejí v názoru na výsledky ukrajinských voleb. Tento rozkol stvrdil jejich dnešní summit v nizozemském Haagu.

Právě hodnocení ukrajinských voleb odsunulo do pozadí ostatní původně plánovanou agendu. Po dnešku je přitom ještě zřejmější, že unie a Moskva vidí situaci velmi odlišně. Pětadvacítka nechce akceptovat, že byl vítězem vyhlášen proruský Viktor Janukovyč. Ve čtvrtek to v Haagu řekl Jan Peter Balkenende - tedy premiér Nizozemska, které momentálně unii předsedá: "Volby neproběhly podle mezinárodních standardů. Evropská unie proto nemůže jejich výsledky přijmout."

Vladimir Putin v Haagu | Foto: EPA

Vysoký představitel unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana pak na otázku, kdo je tedy teď podle unie prezidentem odpověděl: "Leonid Kučma." Tedy dosavadní hlava státu.

Moskva to vidí jinak. Výsledky voleb jsou podle ruského prezidenta Vladimíra Putina absolutně jasné. Putin, který favoritovi Kremlu Viktoru Janukovyčovi okamžitě blahopřál k vítězství, na námitky o neregulérnosti voleb reaguje takto: "Všechny otázky se musí řešit v rámci existující ústavy a zákonně. A zákonná cesta je známá: všechny výhrady musí být předány soudu."

Ve věci Ukrajiny se nakonec obě strany dokázaly shodnout prakticky jenom na jedné věci - že je potřeba zabránit násilí a situaci řešit mírovou cestou.

V Kyjevě byl Walesa, chystá se tam i Kwašniewski

Na pozvání opozičního vůdce Viktora Juščenka do Kyjeva na několik hodin zavítal bývalý polský prezident a někdejší šéf Solidarity Lech Walesa. Cílem jeho cesty byla snaha pomoci při zprostředkování rozhovorů. V Kyjevě se setkal jak s Juščenkem, tak i s jeho oponentem Viktorem Janukovyčem. Po rozhovorech oznámil, že ani jeden z prezidentských kandidátů si nepřeje "silové" řešení situace.

Walesa také pozdravil desetitisíce demonstrantů na kyjevském náměstí Nezávislosti. Řekl, že nechce, aby došlo k podobným řešením jako v Polsku před 23 lety, kdy byl vyhlášen výjimečný stav.

Dosavadní ukrajinský prezident Leonid Kučma zase o zprostředkovatelskou misi požádal prezidenty Polska a Litvy. Aleksander Kwašniewski už potvrdil, že do Kyjeva pojede. Řekl, že jeho odjezd na Ukrajinu je otázka méně než několika nejbližších dnů. Prezident Kwašniewski si podle svých slov musí spolu s litevským prezidentem Valdasem Adamkusem počínat mimořádně opatrně v této misi. Nechtějí vyvolávat nepotřebné reminiscence z minulosti. Připomněl, že Ukrajina kdysi byla součástí Polsko-litevské unie.

"Zvažujeme, jak to udělat, jak připravit, abychom se vyhnuli hledání v tom nějakého skrytého významu," uvedl polský prezident. Chce stranám ukrajinského sporu navrhnout tříbodový plán, který počítá s přezkoumáním volebních stížností Nejvyšším soudem a případným anulováním výsledků voleb. Podle tohoto plánu by se měli jak vláda, tak opozice vzdát násilných metod řešení konfliktu a snažit se o jednání u kulatého stolu o řešení situace v zájmu celé země.

Milan Kopp, Pavel Novák, Petr Vavrouška, Pavla Kvapilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme