USA kritizují referendum na Tchajwanu

Spojené státy kritizují rozhodnutí Tchajwanu uspořádat referendum. Mohlo by totiž být chápáno jako krok k nezávislosti na Číně. Washington ale dává zároveň jasně najevo svůj nesouhlas s vojenským zásahem proti ostrovu. V takovém případě by ho Američané pomohli bránit. Zástupci Spojených států a Číny - prezident George Bush a premiér Wen Ťia-pao - se dnes sejdou ve Washingtonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům | Foto: Bílý dům

Jaký bude obsah jejich jednání, řekl v televizní stanici CNN mluvčí Bílého domu Scott McClellan. "Prezident bude pravděpodobně upřednostňovat problematiku lidských práv a náboženské svobody. Předpokládáme naopak zájem čínského premiéra o otázky Tchajwanu. Snažíme se také najít způsoby, jakými může Čína lépe dostát svým mezinárodním závazkům. Došlo k určitému pokroku, ale stále je co dělat."

Rozhovory by se mohly dotknout také severokorejské jaderná krize. Washington totiž nevylučuje, že by se 2. kolo šestistranných rozhovorů o nukleárním programu země mohlo uskutečnit ještě letos. Severní a Jižní Korea, Spojené státy, Čína, Japonsko a Rusko se sešly kvůli řešení konfliktu už letos v srpnu, jednání ale skončila bez konkrétního výsledku.

Markéta Kaclová, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme