USA versus Talibán: technologická převaha proti fanatismu
Spojené státy americké zaútočily v neděli ve 12:15 p.m. EDT 15 bombardéry B2 Stealth ze základny Whiteman v Missouri vybavenými laserově naváděnými bombami a dále bombardéry B1 Lancer a B52 Stratofortress, které vzlétly z britského vojenského letiště na ostrově Diego Garcia v Indickém oceánu a byly mimo jiné vyzbrojeny i konvenčními bombami. Tyto bombardéry doprovázelo 25 stíhaček typu F/A-18 Hornet, startujících z lodí USS Enterprise a USS Carl Vinson v severním Indickém oceánu. Samotnému útoku předcházelo ostřelování Afghanistánu 50 raketami s plochou dráhou letu Tomahawk, vypálenými ze 4 amerických lodí a z 1 britské a 1 americké ponorky.
Zároveň vzlétla nad Afghanistán ještě během noci ze základny v německém Ramsteinu (Porýní-Falc), kde se nachází vrchní velení amerických leteckých sil v Evropě, dvě letadla typu C-17 Globemaster III, aby shazovala balíky s humanitární pomocí a potravinami. Mimo jiné se v Indickém oceánu nacházejí letadlová loď USS Kitty Hawk, na které je místo pro 5500 lidí a pro 75 letadel, křižník USS Cowpens vybavený řízenými střelami, křižník USS Vincennes a torpédoborec USS Curtis Wilbur, následovaný torpédoborcem USS Cushing.
První výbuchy otřásly Kábulem okolo 12:27 p.m. EDT. Vojska Talibanu reagovala na letecké útoky a bombardování převážně protiletadlovou palbou. Útoky USA zasáhly především radarová zařízení okolo Kábulu a Kandaháru, předpokládá se poškození části vzdušné flotily Talibanu, která by měla mimo jiné obsahovat i zastarávající stíhačky MiG-21. Bojová technika Afghanistánu, je převážně dědictvím po sovětské armádě, je relativně zastaralá, velitelé spíše spoléhají na oddanost příslušníků bojových složek a na pevnou víru v džihád.
Přehled dalších důležitých internetových adres najdete ve starším internetovém tipu, věnovaném útoku na budovy WTC a Pentagonu.