Útok na Bali: Indonéská policie zatkla dva muže

V souvislosti s teroristickým útokem na ostrově Bali zadržela indonéská policie dva muže. Jeden z vyšetřovaných se údajně přiznal, že byl na místě době atentátu. Podle policie jsou oba zadržení Indonésané. Rada bezpečnosti OSN v noci atentát odsoudila a zároveň vyzvala všechny členské státy, aby přispěly k zatčení pachatelů. Při sérii výbuchů zahynulo v sobotu na Bali téměř 200 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranáři na místě exploze | Foto: ČTK/EPA

Americký prezident George Bush dává do souvislosti bombový útok na Bali s napadením americké námořní pěchoty v Kuvajtu a výbuchem francouzského tankeru u jemenských břehů. Všechny tři útoky jsou podle něj pravděpodobně prací teroristiů Al Kajdy. Chtějí nás zastrašit, ale my se zastrašit nenecháme, prohlásil Bush.

Britský velvyslanec v OSN Jeremy Greenstock uvedl, že zástupci rady před volbou jednali s indonéskými představiteli. Indonésané jsou atentátem otřeseni a chtěli slyšet výraz mezinárodní podpory, dodal.Prezident Bush spojuje exploze na indonéském ostrově Bali s činností teroristické sítě Al Kajdá. Podle George Bushe vše nasvědčuje tomu, že nepřátelé na útěku chtějí ještě jednou vystrašit a zabít lidi milující svobodu. Musíme pochopit, že jsme uprostřed dlouhého boje. Preident vystoupil několik hodin poté, co dopis přičítaný Usámu bin Ládinovi varoval před novými útoky na západní ekonomické cíle. Americká administrativa očekává zavěry vyšetřoivatelů FBI z Bali, ale George Bush se přiklání k toum, že šlo o práci Al Kájdy. Incidentry v Jemenu a Kuvajtu byly také teroristikými útoky, řekl George Bush.

Teroristickou organizace Al Kajda podezírá z útoku také australská vláda, potvrdil to premiér John Howard. Na Bali dnes odcestoval australský ministr zahraničí Alexander Downer. Doprovázejí ho agenti australské federální policie, kteří se podílejí na vyšetřování teroristických útoků. Austrálie také poskytla Indonésii 300 tisíc dolarů na nákup léků a zdravotnického materiálu. Premiér John Howard vyzval Indonésii k rychlému potrestání viníků.

Australská vláda považuje útok na ostrově Bali za dílo teroristů organizace Al Kajda, úřady zatím potvrdily, že mezi oběťmi na životech je 21 Australanů a 160 lidí se pohřešuje. Pokračuje evakuace Australanů, kteří útoky přežili. Zraněné přijímají nemocnice v Darwinu, Perthu, Melbourne Canbeře a Sydney. Opoziční lídr Simon Green vyzval k uspořádání summitu Austrálie, Thajska, Indonésie, Malajsie a Filipín o bezpečnostní situaci v toto regionu.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Kateřina Pospíšilová, Barbora Kroužková, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme