V Bruselu se dnes bude diskutovat o reformě trhu s vínem

Víno - to bude jeden z hlavních bodů jednání ministrů zemědělství Evropské unie, kteří dnes začnou jednat v Bruselu. Sedmadvacítka se má shodnout na podobě reformy vinného trhu, která se může výrazně dotknout i moravských a českých vinařů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vinná réva

Vinná réva | Foto: Jan Rosenauer

Boj o doslazování vína cukrem - tak se dá v kostce shrnout jeden z hlavních problémů vinné reformy. Evropská komise totiž navrhuje, aby se praxe přidávání řepného cukru do vína zakázala, protože takové víno ztrácí kvalitu. Jenže v severněji položených zemích je to často nutné, protože víno jinak nemá dostatečnou cukernatost.

Proti návrhu Evropské komise vystupuje kromě Česka také Německo, Slovensko, Slovinsko, Rakousko a Lucembursko. Nelíbí se ani většině poslanců Evropského parlamentu a minulý týden hlasovali proti tomuto bodu vinné reformy. Jejich hlas je ale pouze konzultační.

Proč se má vinařský trh vůbec reformovat? Evropa je zatím stále největším producentem a exportérem na světě. Jenže dovoz relativně kvalitních a přitom levnějších vín do Evropy prudce roste. Vinaři v Americe, Austrálii a Jižní Africe ale nespí a nabízejí často lepší poměr kvality k ceně než jejich evropští konkurenti.

Na podporu vinařství jde v Unii zatím každý rok asi 1,3 miliardy eur. Asi 500 milionů z téhle sumy se ale v posledních letech každý rok utrácelo za výkup méně kvalitního vína, které od evropských vinařů nikdo nechtěl, a jeho přepalování na líh. Stovky milionů eur se tak utrácejí za de facto záchranu vinařů, kteří nebyli schopní produkovat víno, o které by někdo stál. To podtrhovalo neúnosnost stávající politiky.

Evropská komise proto navrhla celý balík opatření, který ale celkem pochopitelně okamžitě narazil na odpor. Brusel mimo jiné navrhuje:

- Finanční odměny vinařům, kteří se rozhodnou vyklučit vinice a přejít na jinou produkci. Celkově by se měla zlikvidovat asi desetina až osmina rozlohy evropských vinic.

- Úplně vymizet mají dotace na likvidaci nechtěného vína.

- Má se modernizovat systém označování vína, aby byl přátelštější vůči zákazníkům.

- Modernizací mají projít i pravidla závazná pro výrobu vína.

Českým a moravským vinařům se kromě zákazu doslazování nelíbí ani výše dotací, které by z Bruselu měly přicházet. V prvním roce by v "národní obálce" měli asi 11 milionů eur, pak by ale dostávali jen necelé 2 miliony ročně.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme