V Indii začal soud s muži, kteří znásilnili a ubili studentku. Mohou skončit na popravišti

U soudu v indickém Dillí začal proces se skupinou útočníků, kteří v polovině prosince brutálně znásilnili a zbili třiadvacetiletou studentku. Tento případ vyhnal do ulic desetitisíce Indů, kteří žádali tvrdší tresty a zásah vlády. Studentka medicíny, která na následky zranění zemřela, se v Indii stala symbolem neutěšené situace žen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž protestující před soudem v Dillí, kde odstartoval proces s násilníky

Muž protestující před soudem v Dillí, kde odstartoval proces s násilníky | Zdroj: Reuters

Pachatele brutálního útoku, který se odehrál v městském autobuse, čeká doživotí, případně trest smrti.

Pět mužů formálně obvinili z hromadného znásilnění a vraždy. Šestému násilníkovi ještě nebylo osmnáct let, čeká ho proto soud pro mladistvé.

"Takový skutek si zaslouží exemplární potrestání,“ řekla indické televizi spolužačka zavražděné dívky. „Trest smrti ale nechceme, měli by jít do vězení na 20 let, aby opravdu trpěli," míní její kolegyně.

Dva a půl tisíce právníků registrovaných u soudu ve čtvrti Saket, kde se bude soud odehrávat, odmítlo násilníky zastupovat. Obviněným tak přidělí obhájce vláda.

Případ otevřel v Indii bouřlivou debatu o postavení žen ve společnosti. Jen v indické metropoli dojde ke znásilnění každých šestnáct hodin a ženy se dovolávají spravedlnosti jen velmi obtížně.

"Vyslýchají vás, proč jste byly v noci venku, co jste tam dělal? Celý systém je zaměřen proti ženám a vláda nic nedělá", sdělila indické televizi právnička bojovnice za práva žen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ znásilněné studentky a jeho ohlasy v indické společnosti komentoval zahraničně-politický analytik ČRo Milan Slezák

V reakci na tragický případ slibuje vláda zákon, který by zlepšil ochranu žen, má nést jméno zavražděné studentky.

Zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák očekává, že soud bude pro Indii přelomový.

"Okolnosti provázející kauzu jsou dostatečně otřesné na to, aby každý, kdo se s ní trochu blíže seznámí, jí byl zasažen a řekl si, že se s tím musí něco udělat," říká odborník.

Dívku útočníci znásilňovali hodinu nebo i několik hodin, zprávy o tom se různí. Poté ji a jejího přítele zbili ocelovými tyčemi a nahé je vyhodili na ulici, kde se oběť ještě pokusil přejet řidič autobusu.

Na mimořádný status případu ukazují nejen protestní shromáždění, které se od půlky prosince konají v Dillí prakticky denně, ale i bleskurychlá příprava obžalovacího spisu čítajícího tisíc stran, která trvala necelé tři týdny.

"Myslím si, že by mohli být i popraveni, byť Indie, ač se v ní vynáší trest smrti poměrně často, za posledních několik let popravila pouze dva lidi," dodává Slezák.

Jaromír Marek, Vojtěch Kouřímský, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme