V Iráku byli zadrženi další dva bývalí prominenti

Další úspěch v pátrání po nejvyšších představitelích bývalého režimu Saddáma Husajna hlásí američtí vojáci. Zajali někdejšího ministra vyššího školství a vědeckého výzkumu Abadala Ghafúra. Na 55členném americkém seznamu nejhledanějších osob má číslo 43. Opozičnímu Iráckému národnímu kongresu, který se do vlasti vrátil po letech v exilu, se zase vzdal jediný žijící zeť Saddáma Husajna - Džamál Mustafa Sultán.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ministr Abadal Ghafúr | Foto: ČTK/EPA

Saddámův zeť má na seznamu hledaných číslo devět. Zastával vysokou funkci v elitní Republikánské gardě. Skrýval se v Sýrii, ale Kongres ho prý přesvědčil o výhodnosti návratu. V televizi CNN to potvrdil jeden z jeho členů, Záb Sethna.

"Jasně jsme mu vysvětlili, že mu bude zaručen spravedlivý soudní proces, a to že pro něho bude lepší, než strávit zbytek života na útěku."

Jde zatím o prvního zadrženého člena nejužší Saddámovy rodiny. Národní irácký kongres chce Sultána co nejdřív vydat americkým vojákům. V rukou spojenců nebo irácké opozice je tak už celkem sedm předáků svrženého režimu.

Samotný Saddám Husajn je prý stále v Iráku. Podle Ahmada Šalabího z vedení Iráckého národního kongresu se v zemi neustále přemísťuje a mění úkryt. Šalabí tvrdí, že má také zprávy o pohybu Saddámových synů. Informace ale irácký Kongres údajně získává se zpožděním 12 až 24 hodin.

Ještě než se objevily zprávy o Sultánově zadržení, vyjádřil americký prezident George Bush spokojenost nad pozitivním posunem postoje Sýrie, kterou nedávno kritizoval, že poskytuje útočiště čelným představitelům Saddámova režimu. Syrská vláda ale podle Bushe už pochopila, o co Bílému domu jde. Bush to řekl televizi BBC během návštěvy Fort Hoodu, odkud pocházejí tisíce vojáků, kteří jsou v současnosti v Iráku.

"Totéž jim dala najevo také řada jiných zemí. Jak asi víte, ministr Powell se chystá na návštěvu Sýrie. Pokud se tedy budeme domnívat, že se v Sýrii někdo skrývá, samozřejmě jeho jméno předáme dál a budeme očekávat, že syrská vláda hledanou osobu vydá," uvedl Bush.

Nedaleko Basry na jihu Iráku byla objevena těla dvou britských vojáků. Spekuluje se, že upadli do zajetí a iráčtí vojáci je zastřelili. Oznámilo to britské ministerstvo obrany. Vojáci byli nezvěstní od 23. března, kdy britské síly vedly proti Basře ofenzívu. Jejich těla byla zakopána v poušti jihozápadně od města. Příčina jejich smrti se vyšetřuje.

Záběry obou vojáků nasnímané katarskou televizí Al-Džazíra v březnu obletěly svět. Britský premiér Tony Blair tehdy Iráčany obvinil, že vojáky popravili.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme