V Iráku zemřelo dalších 30 Američanů

Přinejmenším 30 koaličních vojáků přišlo od neděle o život při různých střetech s iráckými povstalci. Nejméně 12 Američanů pak bylo dnes v noci zabito ve městě Ramadí západně od Bagdádu. Počet obětí na straně iráckých povstalců a stoupenců svrženého diktátora Saddáma Husajna může být podle světových agentur i několikanásobný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nepokoje v Iráku | Foto: EPA

Kromě toho pokračují nepokoje radikálních šíitů na různých místech Iráku. Koaliční jednotky se v posledních dnech a hodinách ocitly v Iráku doslova ve dvojím ohni. Na jedné straně pokračuje snaha amerických jednotek zpacifikovat takzvaný sunnitský trojúhelník západně od Bagdádu. Právě v této oblasti u města Ramadi došlo k nejtvrdšímu útoku za poslední dobu na Američany, který si na jejich straně vyžádal 12 mrtvých a větší počet zraněných. Na druhé straně pokračují nepokoje radikálních šíitů v Bagdádu a v převážně šíitských městech na jihu země.

"Nesmíme polevit - naši vojáci dělají svět bezpečnějším a bojují ve jménu svobody." Taková je reakce amerického prezidenta George Bushe na zatím největší lidské ztráty od ukončení hlavních vojenských operací v Iráku.

Bílý dům vydal z prezidentského sídla v Crawfordu v Texasu prohlášení, ve kterém poukazuje na to, že útok, ve kterém zahynulo tolik vojáků, neotřásl americkou rozhodností. Prezident Bush je svými poradci o napjaté situaci informován a nepochybuje o tom, že americké síly zvítězí. George Bush by rád udržel v této fázi předvolební kampaně pozornost u pozitivních aspektů vývoje ekonomiky, ale okolnosti ho nutí sledovat Irák. Tam existuje 6 hlavních ohnisek iráckého odporu, ale chyby okupačních sil mohou podle expertů rozpoutat nevypočitatelné povstání nebo občanskou válku.

Bývalý diktátor Saddám Husajn je už údajně mimo území Iráku. Jak dnes napsal britský deník The Independet, je vězněn na americké základně v Kataru. List to uved bez uvedení zdroje této informace. Saddám Husajn byl dopaden koaličními jednotkami loni v prosinci.

Markéta Kaclová, Petra Steinerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme