V Německu bobtná prezidentská aféra

Německý prezidentský skandál se den ode dne rozrůstá. Země netrpělivě čeká na vystoupení dosud mlčícího prezidenta Christiana Wulffa. Pochybnosti se vznášejí nejen nad jeho půjčkou na bydlení. Wulffova snaha umlčet média, která o pochybné půjčce informovala, posílila hlasy požadující prezidentovu demisi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý spolkový prezident Christian Wulff | Foto: European Commission Audiovisual service

Prezident je stále na vánoční dovolené a právě to mu kritici, nejen z opozice, ale už i z vlastních vládních řady vyčítají.

Během tří týdnů nedokázal podezření na propojení se světem byznysu nijak důvěryhodně vysvětlit.

„Některé noviny o něm píší jako o německém Berlusconim, i když to charisma tady určitě schází. Podle mnohých Wulff tak jako tak ztratil kredit. Podezření, že politickou funkci využíval k osobním prebendám se mu stěží podaří odvrátit,“ říká berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O politické aféře německého prezidenta mluvila na Radiožurnálu berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

„Podle mnohých nedozrál na prezidentský úřad a tím, že se výhružkami snažil dotlačit deník Bildt k tomu, aby kauzu neuveřejnil, si pod sebou podřezal větev,“ pokračuje Stejskalová.

Wulffa si vybrala jako prezidentského kandidáta kancléřka Merkelová a do funkce ho protlačila. Němečtí komentátoři se shodují v tom, že by měla přestat držet nad prezidentem ochranou ruku.

Televize ARD přišla s informací, že Wulff nehodlá rezignovat na svůj prezidentský úřad. Podle ZDF by se měl k celé aféře vyjádřit.

„Osobně bych čekala, že k rezignace Christiana Wulffa dřív nebo později dojde. Už dnes to požaduje většina německé veřejnosti. Nelze ale ani vyloučit, že Wulffova salámová taktika bude slavit úspěch,“ dodává Stejskalová.

Klára Stejskalová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme