V parlamentních volbách na Kypru uspěla levice

Parlamentní volby na Kypu skončily. Podle předběžných výsledků se rozložení sil v zákonodárném sboru této třetí nejmenší země Evropské unie výrazně nezmění. I příštích pět let bude mít v parlamentu většinu koalice levicových stran vedená Pokrokovou stranou pracujících AKEL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyperský prezident Papadopulos vhazuje svůj hlas | Zdroj: ČTK

Podle předběžných výsledků zvítězila v kyperských volbách Pokroková strana pracujících AKEL, tedy komunistická strana, která potvrdila volební vítězství z roku 2001. Těsně za ní se ztrátou jediného procenta skončila opoziční křesťansko-demokratická strana DISY. Parlament bude tedy i nadále kontrolovat levicová koalice.

Z předběžných výsledků také vyplývá, že na volbách se silně podepsalo referendum z roku 2004, které odmítlo plán Kofi Annana na sjednocení země. Největší počet hlasů narostl Demokratické straně DIKO současného kyperského prezidenta Papadopula, který byl proti plánům OSN.

Hlavními tématy volební kampaně bylo překonání trvajícího rozdělení ostrova a budoucnost kyperské společnosti a ekonomiky v Evropské unii, do níž byla řecká část ostrova přijata společně s Českou republikou před dvěma lety.

Marie Matúšů, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme