V Rakousku havaroval autobus s českými filharmoniky, tři lidé mají vážná zranění

Na cestě z Vídně do Brna havaroval český autobus, sjel ze silnice a zřítil se z náspu. Podle posledních informací se při nehodě zranili těžce tři lidé, další mají střední nebo lehká zranění. V autobuse cestovali hudebníci České filharmonie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český autobus, který havaroval poblíž dolnorakouského Mistelbachu | Zdroj: ČTK

Filharmonici se vraceli z Vídně, kde odehráli sérii koncertů.

„Větší část orchestru nadále pokračuje na turné do Polska. Ta část orchestru, která už se turné neměla účastnit, se vracela kolem 14. hodiny zpět do Prahy,“ řekla Českému rozhlasu mluvčí České filharmonie Kateřina Motlová.

Podle posledních informací cestovalo v autobuse 17 lidí. Ti, které po nehodě přijaly rakouské nemocnice s lehčími zraněními, už zdravotnická zařízení opustili.

„Jsou tam nějaké zlomeniny, zlomené žebro a tak dále, ale jsou ošetřeni a jsou mimo nebezpečí,“ uvedl večer ke stavu hudebníků manažer hudebního tělesa Robert Hanč. Dodal, že dva filharmonici zatím dál zůstávají v nemocnici.

V nemocnici zřejmě dál zůstává i řidič, kterého museli hasiči po nehodě vyprostit z autobusu pomocí hydraulického zařízení.

Na rovném místě

K nehodě došlo před třetí hodinou odpoledne na silnici B7 poblíž dolnorakouského městečka Mistelbach, podle centrály dolnorakouských hasičů to bylo mezi obcemi Schrick a Kettlasbrunn.

Autobus sjel ze sedm metrů vysokého náspu a několikrát se převrátil. Řidiči se zřejmě za jízdy udělalo špatně.

Český autobus, který havaroval poblíž dolnorakouského Mistelbachu | Foto: ČTK

Napovídal by tomu i profil silnice v místě nehody. „Je to na úplně přehledném, rovném místě – nepochopitelné,“ popsal Marek Kumprecht, který nehodu českého autobusu míjel.

Také technický stav autobusu byl podle prvních poznatků dobrý, jak uvedla rakouská policie.

Příbuzní zraněných se mohou obracet na českou ambasádu ve Vídni. „Jsme v případě potřeby jakkoli k dispozici,“ uvedla zástupkyně velvyslance Dana Baschová s tím, že velvyslanectví je v kontaktu s rakouskou i českou policií.

Česká filharmonie zatím neplánuje, že by kvůli zranění hudebníků rušila koncerty.

„Koncertní program následujících dnů by neměl být ohrožený, už vzhledem k tomu, že se jedná vlastně o menší skupinku orchestru, případně vždy může Česká filharmonie doplnit své členy o členy Orchestrální akademie, ale zatím se nedomníváme, že by to bylo nutné,“ dodala Motlová.

Petr Vavrouška, ČTK, Český rozhlas, David Černý, Petra Benešová, Petra Novotná, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme