V Rakousku poprvé odsoudili žadatele o azyl ze spáchání válečných zločinů, dostal doživotí

Na doživotí poslal rakouský soud za mříže žadatele o azyl narozeného v Sýrii. Sedmadvacetiletý muž podle rozsudku zastřelil 20 zraněných nebo zajatých vojáků armády prezidenta Bašára Asada. Porušením Ženevských konvencí tak spáchal válečný zločin. Právníci odsouzeného se chtějí odvolat.

Innsbruck (Aktualizováno: 12:43 11. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střety migrantů s policií ve Francii | Foto: CC BY-NC-ND 2.0, Squat Le Monde

Sedmadvacetiletý muž vyrůstal v palestinském uprchlickém táboře ve středosyrském Homsu a podle rakouské agentury APA nemá žádné oficiální občanství. Už během roku 2011 se přidal k protestům a stal se terčem perzekucí ze strany syrské armády. Později se stal členem islamistické povstalecké skupiny, i když se podle všeho nikdy sám přímo nezapojil do bojů. Přesto podle vlastních výpovědí zastřelil 20 vojáků oficiální syrské armády - jak soud uznal, neozbrojených nebo zraněných.

Nárůst kriminality v Německu. Počet trestných činů mezi žadateli o azyl stoupnul o polovinu

Číst článek

Do Rakouska se dostal během roku 2015 a loni v létě ho úřady zatkly právě kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů.

Skupina, které byl členem, si říkala Farúkovy brigády. Vznikla už na začátku občanské války v roce 2011, a posílila během roku 2012, kdy k ní začali přebíhat bojovníci, kteří opustili povstaleckou takzvanou Syrskou svobodnou armádu.

Britští experti na terorismus skupinu označují jako umírněně islamistickou. Ideologicky se podle nich pohybovala někde mezi sekulární Syrskou svobodnou armádou a radikálními salafisty, jejichž extrémní podobou jsou pak organizace jako Fronta an-Nusra nebo takzvaný Islámský stát. Farúkovy brigády zanikly během roku 2014, kdy jejich bojovníci začali přebíhat k jiným skupinám.

Prozatím zůstane

Proces od začátku komplikovala špatná komunikace mezi obžalovaným a úřady. Odsouzený verdikt odmítá a jeho právníci tvrdí, že všechno vzniklo nedorozuměním a špatným pochopením jeho výpovědí.

Soud ostatně svůj verdikt založil právě na tom, co sám 27letý muž řekl uprchlíkům v azylovém centru v Rakousku. Přímé svědky událostí v Sýrii soud k dispozici neměl a odsouzený své původní výpovědi také později odvolal.

Vzhledem k tomu, že muž pochází ze Sýrie a sám byl vystaven perzekucím tamního režimu, jeho vydání do válkou zmítané země teď není možné, takže přinejmenším prozatím zůstane v Rakousku.

V Rakousku je to první případ, kdy tamní justice odsoudila člověka za vraždu syrských vládních vojáků. V souvislosti se syrskou občanskou válkou zatím odsoudila několik lidí za členství v teroristické organizaci.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme