V Šanghaji dokončují jednu z nejvyšších budov světa

Čínská města v posledních letech radikálně mění svoji tvář. Číňané se snaží ohromit svět a v architektuře se jim to prokazatelně daří. Další z nejvyšších budov světa dostavují v čínské Šanghaji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věž v Šanghaji | Foto: Kateřina Procházková

Současná nejvyšší čínská budova je Světové obchodní centrum v Šanghaji. Na vyhlídku určenou ptákům jezdí davy turistů. Touha dobývat nebe a dosahovat prvenství ale žene Číňany k dalším stavbám, které budou ‚nej‘.

Důkazem toho je téměř hotová Šanghaj tower. Ta se do krásy klube hned vedle Světového obchodního centra.

„Šanghaj Tower bude dokončena v roce 2015 a bude jasně nejvyšší a nejkrásnější budovou v Číně,“ říká pyšně muž okukující novostavbu ztrácející se v mracích.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Šanghaji natáčela Kateřina Procházková

„Šanghaj Tower bude nejvyšší budovou Číny. Spolu s budovou Světového obchodního centra a věží Jinmao je naší chloubou. Tyto budovy dokazují vysokou úroveň našeho vývoje,“ chlubí se turistický průvodce v šanghajském finanční čtvrti a má proč. Současná nejvyšší budova Číny s vedle dokončovanou stavbou výrazně ční mezi nejmodernějšími mrakodrapy světa.

Mnozí ale netuší, že stavět budovy rekordmany není v tomto místě vůbec jednoduché.

„Šanghaj je víceméně celá stavěna na naplaveninách. Tyto vysoké věže mají proto základy zhruba stometrové,“ říká český architekt žijící v Šanghaji Jan Benda. Muž, který se svou ženou realizoval v tomto městě přes čtyřicet staveb. Jak navíc dodává, stavby mrakodrapů se také kvůli nestabilnímu podloží velmi prodraží:

„Vysoké domy se stavějí ze dvou důvodů. Buď není dostatek pozemků, jako například v New Yorku. Nebo domy musí být vidět. V Číně je to ten druhý případ. Myslím si, že politické vedení země se rozhodlo, že udělá ze Šanghaje hlavní město nejen Asie, ale i 21. století.“

Na náklady se ale v tomto případě nehledí, důležitější je zaujmout. A to se zde, v Šanghaji daří.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme