V USA je volební superúterý, klíčový moment ve výběru prezidenta

Volební klání republikánských a demokratických kandidátů o stranickou nominaci na prezidenta USA dnes dosáhne jednoho z vrcholů, takzvaného volebního superúterý, které se koná ve 13 státech unie. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že dnešek potvrdí v rolích favoritů republikána Donalda Trumpa a demokratku Hillary Clintonovou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktuální celoamerický průzkum veřejného mínění ukazuje, že stranické nominace získají Trump (na snímku) s Clintonovou

Aktuální celoamerický průzkum veřejného mínění ukazuje, že stranické nominace získají Trump (na snímku) s Clintonovou | Zdroj: Reuters

Republikánským favoritem je miliardář Donald Trump. Voličům slibuje, že za jeho vlády vznikne na hranici s Mexikem zeď proti migrantům.

Zápasí s ním především dvojice senátorů - Texasan Ted Cruz, považovaný komentátory za konzervativnějšího kandidáta, a jeho floridský kolega Marco Rubio s pověstí smířlivějšího politika.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam volebního superúterý popsali redaktor českého vydání magazínu Newsweek Daniel Anýž a politolog z Bostonské univerzity Igor Lukeš

Právě tito dva senátoři svedou boj o průběžnou druhou pozici. Úspěšnější z nich by se tak mohl stát Trumpovým vyzyvatelem a počítat s hlasy jeho odpůrců.

Miliardář podle průzkumů vede ve všech volebních regionech dnešního superúterý s výjimkou Texasu, tedy domovského státu Teda Cruze.

Mezi demokraty měla v předchozích hlasováních navrch bývalá šéfka diplomacie Hillary Clintonová. Prezentuje se jako celoživotní bojovnice za práva žen.

Jasnou převahu má na americkém jihu, což potvrdily nedávné primárky v Jižní Karolíně, kde drtivě zvítězila především díky hlasům Afroameričanů. Bývalá ministryně jich získala procentuálně dokonce víc než před lety Barack Obama.

Její pozici však stále ohrožuje vermontský senátor Bernie Sanders. Ten odmítá financování své kampaně ze strany korporací a prosazuje jejich silnější zdanění. Politik, který se označuje za socialistu, má obrovskou popularitu v liberálních regionech, především mezi bílými voliči.

Hlasování demokratů i v Česku

Republikáni a demokraté budou mít stranické primárky společně v Alabamě, Arkansasu, Georgii, Massachusetts, Oklahomě, Tennessee, Texasu, Vermontu a Virginii. Společně se také konají stranická shromáždění v Coloradu a Minnesotě.

Shromáždění na Aljašce a ve Wyomingu budou výhradně republikánská, zatímco demokraté sami pořádají stranické hlasování v Americké Samoi, která je nezačleněným územím Spojených států.

Ve 40 zemích světa se navíc uskuteční demokratické primárky pro Američany pobývající v zahraničí, kteří budou moci hlasovat až do 8. března. Týká se to rovněž amerických demokratů v České republice, kde jsou vypsány dva volební dny, a to na dnešek a 8. březen.

O nástupci prezidenta Baracka Obamy rozhodnou Američané letos v listopadu.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme