Ve slovenských komunálních volbách vítězí HZDS

V historicky prvních slovenských volbách do orgánů krajských samospráv získalo nejvíc křesel v regionálních parlamentech HZDS -lidová strana v koalici s levicovými subjekty. Podle předběžných výsledků byla účast voličů velmi nízká. V sedmi krajích z osmi proběhne druhé kolo volby předsedy vyššího územního celku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Mečiar

V. Mečiar

Jak informuje zpravodajka Radiožurnálu na Slovensku Renata Havranová, svého župana si vybrala pouze Bratislava. Potvrzeno je zatím vítězství Lubo Romana v Bratislavském kraji, který získal téměř 66 tisíc hlasů. Na post župana ho nominovala středopravicová koalice SDKU, ANO, Demokratické strany a KDH. Jeho soupeře Milana Čiče volilo 38 tisíc občanů. Nový župan Lubo Roman na své vítězství reagoval: "Já som nesmierne štiastný, že sa to takto skončilo, pretože mám taký dobrý pocit z toho. To nieje niejaká anketa, alebo že by to byla niejaká sútiaž. Za každým hlasom sú konkrétný ludia, ktorí vám dávajú doveru. Tu doveru si treba najprv získať a práve preto je to zavazujúce, lebo tu doveru niesmie človek stratiť." V ostatních sedmi krajích postoupili do druhého kola dva kandidáti. Všude zatím v počtu hlasů vedou uchazeči nominovaní HZDS.

V Trenčíně, kde jeho zástupci obsadí všech 45 křesel, dosáhlo dokonce jednobarevného krajského sněmu. Vládní pravicové strany naopak dokázaly uspět v Bratislavě, Košicích a Nitře.

Historicky první hlasování do nových územně správních celků provázela nízká volební účast. Jak mohou tyto volby ovlivnit integrační snahy Slovenska, na to jsme se zeptali prezidenta Institutu pro veřejné otázky v Bratislavě Gregorije Mesežnikova. "Tyto volby potvrdily, že proces konsolidace demokracie na Slovensku probíhá. Vytvořila se tu druhá úroveň samosprávy, což je velmi důležité, a Evropská unie přivítala nastartování procesu reformy veřejné správy. Pochopitelně, že Evropská unie se bude zajímat i o příčiny takové nízké účasti občanů na hlasování. Jistě to není dobrá vizitka pro zemi, ale na druhé straně je to třeba zařadit do širšího minimálně regionálního kontextu."

Markéta Kaclová, Renata Havranová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme