VIDEO: Británie se rozloučila s princem Philipem minutou ticha. Vévodu pohřbili do královské hrobky

Pohřební průvod s rakví zesnulého britského prince Philipa se v sobotu krátce před 15.00 místního času (16.00 SELČ) vydal od soukromé kaple na hradě Windsor na opačný konec hradního areálu ke kapli svatého Jiří, v jejíž kryptě bude po smutečním obřadu manžel královny Alžběty II. pochován. Británie si památku vévody z Edinburghu, jak zněl Philipův oficiální titul, připomněla celostátní minutou ticha, kterou pohřební obřad začal.

Aktualizováno Windsor (Aktualizováno: 18:00 17. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před třetí hodinou tamního času byla Philipova rakev vynesena ze soukromé kaple a uložena na speciálně upravený vůz britské značky Land Rover, na jehož designu a technických úpravách se Philip osobně podílel. O pět minut později celé pohřební procesí vyrazilo na nedlouhou cestu ke svatojiřské kapli.

Krátce před tím, než ke kapli svatého Jiří vyrazil smuteční průvod, se poprvé od Philipova úmrtí objevila na veřejnosti jeho 94letá manželka, královna Alžběta II. Ve státní limuzíně značky Bentley následovala společně s průvodem speciálně upravený vůz Land Rover, který vezl Philipovo tělo.

Na sedačce pohřebního vozu ležely rukavice a čepice patřící vévodovi z Edinburghu.

„Inspirovala nás jeho neochvějná loajalita vůči královně, jeho služba státu a Společenství (Commonwealth), jeho odvaha, statečnost a víra. Naše životy byly obohaceny výzvami, které před nás postavil, podporou, kterou nám dal, jeho laskavostí, humorem a lidskostí,“ řekl na začátku obřadu windsorský děkan David Conner.

Královna Alžběta šla podle médií příkladem i při pohřbu svého manžela, se kterým byla přes 73 let, a v kapli si sedla stranou od ostatních. Další účastníci seděli rovněž odděleně, těsně u sebe byli jen členové jednotlivých rodin.

Kaple svatého Jiří je po staletí dějištěm královských svateb a pohřbů. Sobotní smuteční slavnost však byla jednoduchá. Na Philipovu žádost se nesloužila mše, členové královské rodiny nepronesli smuteční řeči ani nic předčítali. Kromě windsorského děkana četl z bible rovněž arcibiskup z Canterbury.

Královna Alžběta II. v kapli svatého Jiří ve Windsoru | Foto: Victoria Jones | Zdroj: Reuters

Za předčítání všech Philipových oficiálních titulů a zvuku vojenských písní byla rakev vévody z Edinburghu spuštěna do královské krypty v kapli svatého Jiří, kde jsou ostatky dalších 24 zemřelých členů královské rodiny, včetně tří anglických králů.

Hrobka však zřejmě nebude Philipovým místem posledního odpočinku. Po smrti Alžběty II. se jeho ostatky přesunou na královské pohřebiště u sídla Frogmore Estate nedaleko hradu Windsor.

Smuteční obřad skončil zpěvem britské státní hymny. Ve Spojeném království sobotou končí období státního smutku, pro členy královské rodiny však bude platit ještě další týden. Její členové se mohou účastnit veřejných akcí, budou však nosit černé pásky na ruce.

V rodinném kruhu

Na pohřeb prince Phillipa kvůli opatření proti šíření koronaviru dorazilo jenom třicet lidí, tedy nejužší rodinný kruh. Jde tak o ceremoniální, nikoli státní pohřeb, kterého by se mohla zúčastnit i veřejnost. Podle dlouhodobých plánů se mělo pohřbu královnina manžela původně zúčastnit asi 800 osob. Obřad nicméně vysílá televize.

Smysl pro humor, mistr přes grilování. William a Harry zavzpomínali na prince Phillipa

Číst článek

Kromě královny Alžběty II. se obřadu zúčastnili jejich děti princ Charles s manželkou Camillou, princezna Anna, princové Andrew a Edward. Zároveň dorazili jejich vnukové William a Harry, který dorazil z Los Angeles, kde nyní žije se svou manželkou Meghan. Ta nepřijela, protože jí to kvůli pokročilému stupni těhotenství nedoporučil lékař.

Kromě nich dorazili také tři členové německé větve rodiny vévody z Edinburghu.

Protože je počet účastníků striktně limitován, nejsou na pohřbu žádné děti, ani nikdo z britských politiků. Například premiér Boris Johnson uvolnil své místo jednomu ze členů královské rodiny.

Členové rodiny byli v průvodu řazeni podle důležitosti. Kromě nich se ho zúčastnili i příslušníci ozbrojených sil, kteří ale nešli přímo za rakví. Na místě jich bylo přes 700.

Do kaple pak ale vstoupilo jen třicet lidí. Pro zajímavost: ani jeden z nich na sobě nemá uniformu, a to kvůli princi Harrymu, který se před časem vzdal své funkce v královské rodině, a tak ji nemůže nosit.

Jaromír Marek, dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme