Vláda ekonoma Papadimose složila slavnostní přísahu

Nová řecká vláda, kterou k ekonomickým reformám povede ekonom Lukas Papadimos, dnes odpoledne složila přísahu, které byl přítomni popové řecké ortodoxní církve i prezident Karolos Papulias. Od nové vlády se očekává, že přinese zemi další zahraniční finanční pomoc a bude pokračovat v ekonomických opatřeních až do předčasných voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Lukas Papadimos | Zdroj: Reuters

Angela Markelová a Nicolas Sarkozy bezprostředně po přísaze novému premiérovi pogratulovali a ujistili ho o další podpoře eurozóny.

Nicolas Sarkozy vyjádřil naději, že vláda, která má širokou podporu veřejnosti, dokáže přivést zemi nejen k ekonomické konkurenceschopnosti, ale i tolik potřebnému růstu.

Kabinet, který se bude skládat z premiéra, místopředsedů vlády, ministrů a státních tajemníků, bude mít 49 členů. Převahu si uchovali socialisté, nově bude vládnout také šest zástupců největší pravicové strany Nová Demokracie a čtyři zástupci menší pravicové strany Lidová ortodoxní výzva.

Klíčový post ministra financí a místopředsedy vlády bude i nadále zastávat Evangelos Venizelos. Jeho úkolem bude další vyjednávání o řeckém dluhu a jeho umazávání.

Programové prohlášení vlády přednese nový premiér Papadimos zřejmě v pondělí. Pak by se mělo v parlamentu, který má 300 členů, hlasovat o důvěře vládě.

Podle předběžných vyjádření politických stran, by měl Papadimosův kabinet získat podporu čtyř uskupení s více než 250 poslanci. Toto číslo by znamenalo 80% podporu zákonodárců.

Martina Hanáčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme