Volby v Turecku vyhrála proislámská strana premiéra Erdogana

Turci dali jasný mandát vládě proislámské konzervativní Straně spravedlnosti a rozvoje premiéra Erdogana. Ta v předčasných volbách získala 46,8 procenta hlasů a může dalších pět let vládnout bez koaličního partnera a pokračovat v započatých ekonomických reformách. Do parlamentu se ještě dostala sociálně demokratická CHP a nově také ultrapravicová nacionalistická strana. Uspěli rovněž nezávislí kurdští kandidáti. Většina obyvatel výsledek voleb přivítala se značnou radostí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příznivci premiéra Erdogana slaví úspěch ve volbách

Příznivci premiéra Erdogana slaví úspěch ve volbách | Foto: AFP

Úspěch Strany spravedlnosti a rozvoje je nezpochybnitelný, získala téměř 47 procent hlasů a v parlamentu bude mít většinu. Desetiprocentní práh pro vstup do parlamentu překročily ještě sociálně demokratická CHP s 20 procenty a ultrapravicová nacionalistická strana se 14 procenty. 27 křesel navíc obsadí nezávislí kandidáti kurdské národnosti.

Hlasité oslavy a neskrývané nadšení poloviny obyvatel Turecka, tak vypadal obrázek po oznámení volebních výsledků. Nejpopulárnější politik v zemi a staronový předseda vlády Recep Tayyip Erdogan v prvním vystoupení poděkoval voličům a slíbil, že bude naslouchat všem Turkům a pokračovat v odkazu zakladatele moderního Turecka. Jako hlavní cíl si vytkl další ekonomické reformy, tvrdý postup vůči kurdským povstalcům i další dialog s Evropskou unií.

Prvním úkolem nového parlamentu bude volba prezidenta. Neúspěšný kandidát z letošního jara Abdullah Gül sice prohlásil že je připraven se o post opět ucházet, ovšem premiér Erdogan už dal najevo, že bude hledat kandidáta přijatelného pro celou tureckou veřejnost. Armáda sice neskrývá zklamání nad výsledkem voleb, do vývoje ale nehodlá zasahovat.

Na výsledky voleb zareagovaly finanční trhy, které přivítaly pokračování reformní politiky i skutečnost, že AKP i přes lepší volební výsledek nebude mít dostatek hlasů potřebných ke změně ústavy. Turecká lira výrazně zpevnila, pohybuje se na nejvyšší úrovni za poslední dva roky.

Jak napsal komentátor místního deníku Milliyet, Turci dali svým hlasováním najevo, že si nepřejí další polarizaci země a že se neobávají narušení světského charakteru státu. Podle tureckých analytiků znamená silný mandát pro Erdogana touhu Turků po dalších reformách.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme