Za zákazem dovozu polských potravin do Ruska má být pomsta Kremlu

Zákaz dovozu polských potravin do Ruska má podle některých politiků a médií politické pozadí: Ruský prezident Vladimir Putin prý trestá Polsko za podporu revolucí na Ukrajině a v Gruzii a zároveň testuje jednotu Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Polští komentátoři vidí za zákazem dovozu polských potravin politické rozhodnutí Kremlu, logicky navazující na nedávné hrozby ruského Gazpromu, že Polsku zdraží plyn. K názoru médií se začínají přiklánět i někteří politici.

Je to pokus přenést to špatné, co se dělo v politické rovině, na úroveň hospodářskou, říká bývalý ministr zahraničí Adam Rotfeld. Rusko zakázalo dovoz potravin přesně v době, kdy nová polská vláda žádala parlament o důvěru. Některá média se domnívají, že Kreml chtěl menšinovou vládu, která se netají svými protiruskými postoji, hned na počátku destabilizovat. Ministr zahraničí Stefan Meller je ale opatrný.

"Stále si myslím, že jde jen o náhodu. Zítra odlétám do Moskvy, kde se pokusím vše vyjasnit," řekl šéf polské diplomacie. Ministerstvo zemědělství přiznalo, že problém vznikl na polské straně. Někteří vývozci opravdu falšovali veterinární a fytosanitární doklady.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme