Začala diplomatická bitva o nezávislou Palestinu. Výsledek je předem jasný

V Radě bezpečnosti OSN začaly v noci na úterý konzultace k žádosti Palestiny o přiznání statusu členského státu OSN. K tomu potřebují Palestinci získat nejméně 9 hlasů a především podporu všech pěti stálých členů. Spojené státy přitom dopředu deklarovaly, že budou žádost vetovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chlapec s palestinskou vlajkou na demonstraci za přijetí země do OSN

Chlapec s palestinskou vlajkou na demonstraci za přijetí země do OSN | Foto: Jiří Kalát

Palestinci by uvítali, kdyby se o jejich žádosti rozhodlo rychle. Je ale naopak možné, že členové rady běžnou lhůtu 35 dní překročí.

„Bude to zcela jistě trvat několik týdnů. Přímo v Radě bezpečnosti se budou jednotlivé strany snažit získat co nejvíc států na svou stranu, aby jich bylo alespoň devět,“ míní zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Žádost palestinské vlády je však od počátku odsouzena k nezdaru, míní zahraničněpolitický komentátor ČRo Milan Slezák

Kdyby koalice vedená Spojenými státy získala devět hlasů v Radě bezpečnosti, mohly by se USA vyhnout použití práva veta. To podle diplomatů ukazuje diplomatickou slabost státu, který nedokázal na svou stranu získat další země. V arabském světě by to navíc mohlo být chápáno jako protipalestinský akt, což by bylo v rozporu s dřívější snahou prezidenta Baracka Obamy zlepšit vztahy s těmito zeměmi.

V zákulisí se jedná i tom, zda by diplomaté nemohli vytvořit návrh, který by na poslední chvíli palestinskou snahu o plné členství v OSN odvrátil. Do států, které jsou nyní v Radě bezpečnosti, jezdí palestinské delegace a snaží se ostatní země přesvědčovat, aby hlasovaly pro ně.

Radě nyní předsedá propalestinský Libanon, navíc v minulosti už devět členů rady Palestinu podpořilo. Není však jisté, zda budou pro palestinskou státnost hlasovat i v radě. Jisté mají Palestinci jen hlasy zemí skupiny BRICS, tedy Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky.

Žádost palestinské vlády je však od počátku odsouzena k nezdaru. I kdyby Palestinci získali na svou stranu více než devět států, kterýkoli z pěti stálých členů rady může schválení zablokovat.

Spojené státy totiž opakovaně zdůraznily, že budou právo veta v případě nutnosti použijí, i když se jinak k myšlence vzniku samostatné Palestiny hlásí. Naopak část Palestinců včetně vlivné strany Hamás ovládající část území, si vstup do OSN nepřeje.

Milan Slezák, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme