Začíná soud mezi Lauderem a Českou republikou

Dneškem vstupuje do další fáze spor kolem televize Nova. Po nedávném rozhodnutí amsterodamské arbitráže ve sporu mezi společností CME a Vladimírem Železným bude v Londýně zahájeno další rozhodčí řízení. Stranami sporu jsou hlavní akcionář CME Američan Ronald Lauder jako žalobce a Česká republika jako strana žalovaná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lauder viní český stát z nedostatečné ochrany jeho investice v České nezávislé televizní společnosti, která byla přes pět let servisní organizací Novy. Vychází přitom ze smlouvy o vzájemné ochraně investic z roku 1991. Lauder požaduje vrácení peněz, o které přišel poté, co Vladimír Železný rozvázal s ČNTS spolupráci. Podle odhadů jde o částku 16 až 20 miliard korun. Český stát Lauderovu žalobu odmítá.

Podle amerického podnikatele Česká republika porušila smlouvu se Spojenými státy o vzájemné ochraně investic z roku 1991. To ale ministerstvo financí, které náš stát ve sporu zastupuje, jednoznačně odmítá. Jeho mluvčí Libor Vacek Českému rozhlasu 1 řekl, že stát nic neporušil, protože všechny záležitosti byly obchodem mezi dvěma soukromými subjekty a stát mezi nimi nikdy nefiguroval.

Také podle advokáta Oldřicha Choděry Česká republika v tomto sporu dohodu o ochraně investic neporušila, protože dohoda chrání například před znárodněním, daňovými nevýhodami, cly. V tomto případě jde podle něj o spor mezi Železným a Lauderem.

Mluvčí Ministerstva financí se také nedomnívá, že by arbitráž mohla nějakým způsobem poškodit Českou republiku v očích zahraničních investorů. Kdyby tomu tak mělo být, už bychom to pocítili. Zájem investorů o Českou republiku je ale v poslední době silný.

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme