Zahraniční deníky komentují situaci na Kubě po Castrově operaci

Dnešní zahraniční noviny jsou plné komentářů o konfliktu na Blízkém východě. Válka mezi Izraelem a Hizballáhem je čím dál zuřivější a mnohé západní listy na to hledí skepticky. Věnují se ale také situaci na Kubě po vážné operaci tamního vůdce Fidela Castra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Castro už nechal pozdravit národ a vzkázal, že má dobrou náladu. Ale neúprosně se vkrádá otázka: Co bude, když kubánský vůdce nakonec nepřevezme nazpět moc, kterou předal svému bratrovi?

Například španělský El País si myslí, že i když se Fidel Castro bude dál těšit dobrému zdraví, jeho režim se už začal měnit. Otázkou je jenom, kam ty změny povedou a jak dopadnou.

Německé listy se shodují v jednom - ať už Fidel Castro zemře zítra nebo za pět let, konec tzv. "fidelismu" na karibském ostrově už započal. Pro Fidela Castra platí to, co generál MacArthur řekl o vojácích: neumírají, ale rozplývají se v dýmu. V tomhle případě jde o kouř z vynikajícího kubánského doutníku, dodává pod titulkem "Diktátor jako zkamenělina" komentátor listu Die Welt, který se sarkasticky ptá, jestli se o Fidelu Castrovi už píše muzikál.

Frankfurter Allgemeine Zeitung zase píše o "machovi v olivově zelené uniformě, který se stal sociálně-revoluční ikonou pro celou generaci evropských a latinoamerických intelektuálů". Podle tohoto deníku vše nasvědčuje tomu, že Raúl Castro má zajistit předání moci skupince ideologicky pevných komunistů, jejichž jediným cílem bude udržet se co nejdéle u kormidla.

Podle Tagesspiegelu ale mladší Fidelův bratr ví, že komunismus může na Kubě spasit jen reformami. Neochotou otevřít politický systém se ale Raúl Castro degraduje na přechodnou figuru, jakéhosi Egona Krenze Karibiku, uvádí berlínský deník, který považuje za klíčovou otázku, co chtějí sami Kubánci. Komentátor Tagesspiegelu soudí, že nikdo nechce mafiánský kapitalismus, který zdomácněl ve Východní Evropě po pádu komunismu.

Evropské deníky pokračují v živé debatě o řešení blízkovýchodního konfliktu. Finský list Helsinki Hufvudstadsbladet, vydávaný ve švédštině, si vzal na mušku výsledek úterního jednání ministrů zahraničí Evropské unie. Právě Finsko na schůzce vyzvalo k přijetí rezoluce požadující okamžité příměří.

Evropská unie je světovým šampionem v rozmělňování slov, komentuje deník skutečnost, že návrh nakonec byl přijat v mnohem měkčí, téměř bezzubé podobě. Návrh nebyl po chuti Britům ani Němcům, pokračuje deník, který Brity označuje za "lokaje Ameriky". Pro Němce zase přijetí návrhu a případné vyslání mírových jednotek brání břemeno z minulosti, domnívá se finský list.

I přes relativně chladné počasí dnes čeká britského premiéra Tonyho Blaira horký den. Na tiskové konferenci v Downing Street má vysvětlit své kroky týkající se řešení blízkovýchodního konfliktu. Blair upřednostňuje trvalé řešení před krátkodobým zastavením bojů, jenže jeho postoj kritizují veřejně i soukromě jeho vlastní ministři i členové parlamentu, píše britský Guardian.

Antipatie vzbudil i u většiny členů Evropské unie a také v sekretariátu OSN. Blair ignoroval nejen názor ministerstva zahraničí, ale i rady specialistů na zahraniční vztahy. Ti upozorňovali, že izraelská ofenziva je kontraproduktivní a vyslovili se pro okamžité ukončení bojů. Kritici Blairovi také zazlívají, že v době takové krize neodložil svoji rodinnou dovolenou. A tak namísto jednání o ukončení konfliktu bude s rodinou v Karibiku a úřad za něj povede John Prescott, konstatuje britský Guardian.

Ostrým soubojem bývalého premiéra Mikoláše Dzurindy s jeho nástupcem Robertem Ficem začala včera v parlamentu debata o programovém prohlášení vlády, píše v dnešním vydání slovenský list SME. Lídr Slovenské demokratické a křesťanské unie Dzurinda vyčítal koalici destrukci a rušení reforem. Program podle Dzurindy nemá žádnou vizi ani jasné priority a srší z něj bezradnost. Na bezmála hodinový Dzurindův projev reagoval Fico pobouřeně, Dzurinda prý nečte dokumenty. Bývalý premiér kritizoval zejména milionářskou daň, je to prý trest za úspěšnost lidí, dodává slovenský list SME.

Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme