Zahraniční noviny komentují Oskary

Zahraniční noviny píší o odstoupení libanonské vlády, tamní revoluci, také Oskarech a případném rozdělení Belgie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Odstoupení libanonské vlády ještě zhoršilo tlak ze strany Sýrie, myslí si britský list Daily Telegraph. Všechno začalo, když byl Damašek obviněn z vraždy expremiéra Rafíka Harírího. Smrt oblíbeného liberálního politika totiž Libanonce natolik rozhněvala, že uspořádali několik demonstrací. O místo by teď mohl přijít nejen syrským vládcem Bašarem Asadem protěžovaný libanonský prezident Emile Lahoud, ale i samotný syrský diktátor. Bašarův otec Hafíz byl klíčovou postavou středního východu. Dnes se ale svět mění. V Palestině a v Iráku se uskutečnily demokratické volby, v Londýně se bude konat konference o Palestině. Asad se tak zakopává pořád hlouběji a hlouběji. Jeho sebevražedné jednání může syrský režim nakonec úplně zničit. Nikdo by ale pro něj neuronil ani slzu, dodává Daily Telegraph.

Vzduch se chvěje elektřinou, Bejrút je moře vzrušení, aktivity a vřavy. Je slyšet slovo revoluce. Tak popisuje atmosféru v libanonském hlavním městě tamní deník Daily Star. Všechno začalo v neděli, kdy se do centra Bejrútu nahrnuly davy, aby se připravily na pondělní demonstraci. Tu sice vzápětí vláda zakázala, ale byl to tak silný moment, že nakonec vedl k rezignaci Kamárího vlády. Demonstranti se chovali přímo ukázkově a policie jim to oplatila. Nechala libanonské mladé, aby pocítili tíhu historické a politické zodpovědnosti. To je závazek, který by měl respektovat i opoziční Hizballáh a prezident Emile Lahoud. Ti mladí lidé přece nejsou žádní kriminálníci, chtějí jen vyřešit neúnosnou situaci. To by měl pochopit i Damašek. Je čas na změnu! Upozorňuje libanonský list Daily Star.

Vítězný snímek hollywoodských Oscarů komentuje britský deník Guardian. Hlavní cenu nejznámější filmové soutěže získal kontroverzní film Million Dollar Baby režiséra Clinta Eastwooda. Završila se tak jeho neobvyklé vítězné tažení zašedlým Hollywoodem, které začalo v roce 1993 westernem Nesmiřitelní. Konzervativní američtí kritici jsou ale z Eastwooda poněkud rozpačití, píše Guardian. Podle nich přešla režisérova postava Špinavce Harryho doleva, stala se víc liberální a navíc se naváží do katolické církve.

Vítězství Eastwoodova filmu dalo předávání Oscarů trochu vzrušení. Píše Guardian. Přesto je škoda, že místo něj nezvítězil režisér filmu Aviator Martin Scorsese. Americká filmová akademie ho jako obvykle úplně zazdila, a i když jeho film nepatřil k těm nejlepším, rozhodně nebyl o nic horší než Million Dollar Baby. Hollywood se letos nemohl pochlubit skutečným favoritem jako byl třeba Titanic. Celý večer tak patřil souboji dvou stárnoucích titánů. Píše Guardian.

"Belgie - stop anebo ještě?" tak se dnes na první straně ptá tamní list Le Soir. Píše o nápadu šéfa valonských socialistů Elia di Rupa konzultovat s belgickými občany otázku budoucnosti země. Tedy zeptat se, jestli chtějí, aby Vlámové i Valoni dál tvořili jeden stát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z deníku vybírá naše bruselská zpravodajka Pavla Kvapilová

Pavel Novák, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme