Zahraniční noviny o amerických volbách

Severoamerické deníky pochopitelně nejvíce zajímají prezidentské volby. Už za 12 dní může být rozhodnuto, a tak kampaně prezidentských kandidátů vrcholí. Deník Washington Post ve snaze přinést co nejdůkladnější zpravodajství, vyslal svého reportéra za každým z kandidátů i jejich viceprezidentů. Novináři se shodují v jednom - témata kandidátských kampaní se smrskly na jedinou otázku: "Kdo je lepší vůdce."

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Na včerejším mítinku v Iowě použil Kerry slovo "vůdce" nebo "vůdcovství" minimálně dvanáctkrát a to většinou, když mluvil o svých schopnostech, uvádí deník. Bush zas naopak kontroval tvrzením, že Kerry je naivní v otázce terorismu a bojí se použít vojenskou sílu. A to prý k vůdci nepatří, parafrázuje Bushe Washington Post.

Zatímco hlavním střelivem dvojice Bush-Kerry je Irák a spor o silnějšího vůdce, kandidáti na viceprezidenta si berou na mušku domácí témata a nešetří sliby. Demokratický kandidát John Edwards v Ohiu sliboval nová pracovní místa a republikánský viceprezident Cheney zase v Michiganu vyzdvihuje snížení daní a investice do vzdělání, informují zpravodajové severoamerického listu The Washington Post.

Prezident Gašparovič vyrobil nečekaný hlavolam, když balík šesti zdravotnických zákonů vrátil do parlamentu pozdě, konstatuje slovenský list SME.

Názory na dodržení nebo nedodržení lhůty se různí, jasno v tom nemají ani právníci. Spor se vede o to, zda se má do lhůty počítat i víkend nebo ne, vysvětluje slovenský list. Podle ústavněprávního výboru parlamentu prezident lhůtu porušil a veto je tedy neplatné. Naopak zdravotnický výbor prezidentovo veto přijal a zabýval se jeho připomínkami.

Do debaty kolem prezidentova veta se zapojil také další slovenský list Pravda. Ten tvrdí, že si Gašparovič stejně jako jeho předchůdce buduje svoji image na vetování zákonů. Odhlédněme od skutečnosti, že si vrácení tak důležitých zákonů nechal na poslední chvíli, píše Pravda. Podívejme se ale na prezidentovy připomínky k zdravotnickým zákonům. Měl jedenáct připomínek ke dvěma zákonům. A kvůli tomu vrátil celý balíček. Rozhodl se vlastně tak, jak to od něj čekala koalice. Přesně v tradici, která na Slovensku bohužel zdomácněla, poznamenává slovenská Pravda.

Nadcházejicí parlamentní volby v Kosovu dominují nejen albánským ale i srbským novinám. List Večerne novosti se na sobotní volby, které rozdělují srbskou komunitu, podíval z několika úhlů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cituje z něj náš zvláštní zpravodaj v Kosovské Mitrovici Robert Mikoláš.

Čínsko-tibetské ledy roztávají, všímá si list Hindustan Times. Na postojích tibetského duchovního vůdce Dalajlamy je patrné smíření se současným postavením Tibetu. Vrozhovoru o čínsko-tibetských vztazích prohlásil, že status Tibetu coby čínské provincie není žádným překvapením a že setrvání v rámci Číny by bylo v tibetském zájmu.

Podle Dalajlámy je pravděpodobné, že nové čínské vedení nabídne Tibeťanům lepší podmínky, například začlenění do speciální ekonomické zóny, která už v regionu existuje. Plánuje se také několik rozvojových programů pro oblast Tibetu, například postavení nejvýše položené železnice na světě a propojení tibetského regionu s Čínou. Pokud přitom Čína zachová tradiční tibetskou kulturu, mohou tyto akce dosáhnout toho, co nezmohly dekády represí - zlomení tibetského odporu, uzavírá deník Hindustan Times.

Jiří Hošek, Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme