Zahraniční noviny o české vládní krizi

V zahraničním tisku se dnes dočtete o české vládní krizi, o tom, že Evropa chce modernizovat čínskou armádu a norské lyžařky na světovém šampionátu prý protestují proti neslušným kameramanům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Také listy v Německu sledují českou vládní krizi. Frankfurter Runschau dnes vedle článku nazvaném "Ohrožený premiér zesiluje tlak na koaličního partnera" uveřejnil dvojznačnou fotografii. Zobrazuje českého premiéra v poslanecké sněmovně, jak sedí na židli a opírá se zády o stěnu. Výmluvný popisek říká: "Kryje si záda".

Vládní krize v Česku se vyhrotila, píše německý list. Premiér Gross čelí kvůli aféře s koupí nemovitosti a podnikání své ženy neustálému tlaku. Sociální demokraté chtějí, aby lidovci odstoupili. A celá koalice hrozí rozpadem. Česká média přinášejí téměř denně další odhalení, pokračuje německý list.

V bahně polopravd a podezření z korupce, do kterého se pětatřicetiletý premiér namočil, vzal za své dlouho budovaný image premiéra coby "čistého muže". Koalice nyní musí rychle najít řešení vládní krize. Jednoduché to rozhodně nebude. Lidovci nyní stojí před rozhodnutím - musí vyjádřit Grossovi svou loajalitu nebo z vlády odejít, uvádí německý Frankfurter Rundschau.

Jednání amerického prezidenta Bushe s představiteli Evropy se zabývají snad všechny evropské noviny. Anglicky psaný International Herald Tribune - publikovaný v Paříži - dnes věnoval svůj komentář jednomu problému, který mezi Amerikou a Evropou i nadále vyvolává rozpory - otázce embarga na prodej zbraní do Číny. Americký prezident George Bush se snažil na summitu v Bruselu Evropu přesvědčit, aby nerušila embargo na prodej zbraní Číně.

Evropští politici namítají, že embargo beztak není právně závazné a prodej zbraní dostatečně regulují normy Evropské unie. Navíc by prý zrušení zákazu pozitivně ovlivnilo evropsko-čínské vztahy a ocenilo by se tak zlepšení v oblasti lidských práv, kterého Čína za uplynulých šestnáct let dosáhla. Američané naopak namítají, že lidská práva se v Číně sice zlepšila, ale rozhodně ještě není situace ideální.

Navíc se Američané obávají, že Čína použije evropské zbraně proti americkým jednotkám chránícím bezpečnost v Tchajwanu. Evropa by si měla položit otázku, zda je jejím strategickým zájmem modernizace čínské armády. Její odpověď by měla znít "NE" a embargo na prodej zbraní by mělo být zachováno, soudí International Herald Tribune.

A nakonec: norské lyžařky mají na světovém šampionátu v klasickém lyžování v německém Obersdorfu problémy s kameramany, píše dnes norský Aftenposten. Zjistily totiž, že němečtí kameramani natáčejí, jak se lyžařky po dokončení závodu převlékají. V chladném počasí je důležité, když po náročném závodě rychle vyměníte propocené věci za něco teplejšího, vysvětluje norský list.

Kvůli dotěrným kamerám se teď lyžařky musí krčit a vzájemně se při svlékání krýt. Také další lyžaři si stěžují, že na televizních přenosech z mistrovství je příliš mnoho striptýzu, podotýká norský deník.

Německá produkce, která přenosy z Obersdorfu zajišťuje, už schytala několik výtek. Mimo jiné například za to, že během úvodního závodu šampionátu se jeho vítězka, česká běžkyně Kateřina Neumannová, téměř vůbec neukázala v televizních záběrech. Tolik z norského deníku Aftenposten.

Zuzana Boleslavová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme