Zahraniční noviny o gramotnosti na Slovensku

V zahraničním tisku byste si dnes přečetli o tom, že demonstrace před Kremlem ukazují Putina v dobrém světle, o Georgi Bushovi v číslech a o Dnu gramotnosti ve slovenských novinách.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Protiteroristické demonstrace před Kremlem organizovala provládní obchodní společnost a inzerovala státní televize, píše britský list Daily Telegraph. Lidé měli přijít uctít památku beslanských obětí a protestovat proti útokům na civilisty. Ve skutečnosti spíš vylepšili pošramocené jméno Vladimira Putina. Právě teď se Vladimír Putin veze na vlně soucitu s oběťmi tragédie. První muž Ruska odmítá vyjednávat s Čečeny a populisticky je označuje jako bastardy nebo vrahy dětí. Brzy však první šok opadne a ruská veřejnost si uvědomí, co vlastně stálo za beslanskými únosy. Zkorumpovaná státní moc a neschopné úřady. Teprve s příchodem Putina k moci se Čečensko stalo semeništěm násilí, dodává Daily Telegraph.

Prezident Bush v číslech, tak zní název článku amerického deníku Boston Globe. Představte si, že nějaká rodina si půjčí jeden dolar z každých pěti dolarů, které utratí. Brzy by se dostala na mizinu a ocitla se před finančním soudem. A přesně tak se chová prezident Bush. Během své kampaně totiž ohlásil, že státní schodek bude jen čtyři sta dvacet dva miliard dolarů. To je přece o čtyřicet sedm miliard méně než se čekalo! Odborníci se ale takovým optimismem nedali zmást. Deficit se bude dál zvětšovat a za deset let to můžou být klidně dva biliony dolarů. Bílý dům žádné takové předpovědi nedělá a tak může klidně riskovat veřejné finance. Jestli se mu podaří prosadit daňové restrikce, mají se budoucí generace na co těšit.

George Bush se během své kampaně vychloubal i tím, že během volebního období vytvořila jeho vláda přes sto čtyřicet tisíc pracovních míst. Jenže Amerika potřebuje měsíčně sto padesát tisíc nových míst, aby pokryla rostoucí nabídku. O tom už Bush nemluví a radší hřímá za pultíkem o boji proti terorismu. Pro naši budoucnost by bylo dobré, kdyby myslel trochu do budoucnosti, kritizuje Boston Globe.

"Belgie v klimatické pasti" "Zpráva, která nahání strach" pod takovými a podobnými titulky píší dnes belgické deníky na prvních stranách o vědecké studii, která zkoumala budoucí dopad klimatických změn na tuto malou zemi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do těchto článků se začetla i naše bruselská zpravodajka Pavla Kvapilová.

Svět dnes slaví mezinárodní den gramotnosti. Díky organizaci UNESCO, která tuto tradici začala už v roce 1966. Jak je to s gramotností na Slovensku, o tom píše dnešní Pravda. Úřady evidují 7 055 obyvatel bez vzdělání. Ti mají velký problém se sháněním práce, proto je většina z nich hlášena na úřadě práce. I tam se ale musí podepsat. Někteří z nich se svůj podpis naučili, jiní využívají staré tradice tří křížků. Úřad práce je uznává za právně závazné. Když ale nevzdělaní obyvatelé přijdou například k notáři, je to už těžší. Ten tři křížky místo podpisu nebere. Negramotní Slováci si tak musí sehnat dva nezávislé svědky, kteří se podepsat umějí.

Slovenští analfabeti pocházejí převážně z okresů Rimavská Sobota, Humenné a Bardejov. UNESCO nabízí spoustu programů na zvýšení gramotnosti po celém světě. Slovensko ale žádný takový program nemá. Podle úřadů totiž úplně stačí institut povinné školní docházky. Dodává deník Pravda.

Robert Mikoláš, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme