Zahraniční noviny o Klausově knize
Světové deníky píší o spisovateli Václavu Klausovi, o tom, že teroristé hrozí Francii a že Evropa i muslimské země kritizují Spojené státy. Všímají si také státní krize v Gruzii.
A začněme britským hodnocením nejnovějšího literárního počinu českého prezidenta: Václav Klaus se nikdy neostýchal propagovat svou osobu v médiích, zamýšlí se britský deník Financial Times. Také letos vydal další knihu, aby potěšil své fanoušky. Ti budou jistě nadšení, že kvůli povinnostem hlavy státu nevyschnul pramen Klausových spisovatelských pokusů a do jejich knihovny přibude další z objemných svazků. Minulý týden totiž představil český prezident své nejnovější dílo První rok, všímá si britský list.
Zde shrnuje své působení na Pražském hradě a čtenářům slibuje další pokračovaní v budoucích letech, stejně jako knihu o době komunismu. V té hodlá Václav Klaus vysvětlit, že komunistický režim nebyl svržen díky drobným činům disidentů, vedených jeho předchůdcem a rivalem Havlem. Hlavním důvodem převratu byl podle něj pasivní odpor většiny Čechů. Samozřejmě včetně jeho samotného, podotýká na závěr britský deník Financial Times.
Podivné komuniké, které vyhrožuje Francii, tak nadepisuje dnešní vydání listu Le Figaro svůj článek o tajemném dopise, v němž zatím neznámá islamistická skupina pohrozila Paříži atentáty. Autoři se označují jako Služebníci Alláha mocného a moudrého. Své hrozby zdůvodňují nedávným přijetím zákona, který ve francouzských veřejných školách zakazuje nosit muslimské šátky. I
Rozmrzelost a kritika Spojených států. Tak popsal náladu v evropském a muslimském světě speciální průzkum veřejného mínění. Výsledky přináší americký deník USA Today. Rok od zahájení války v Iráku se sociologové zaměřili na názory občanů v devíti zemích. Průzkum ukázal hlubokou a stále rostoucí propast mezi viděním Američanů a lidí z ostatních států. Spojené státy tak zůstávají téměř osamoceny ve svém boji proti terorismu, všímá si list.
Velké procento Evropanů by raději posílilo vlastní zahraniční politiku a bezpečnost tak, aby země nebyly závislé na svých transatlantických spojencích. Většina muslimských národů pak vidí válku v Iráku jen jako americkou snahu mít pod kontrolou ropu z Blízkého východu a dominovat světu. Důsledek světového smýšlení se podle tvůrců průzkumu jasně projevil ve španělských parlamentních volbách, kde lidé svými hlasy vyjádřili nechuť k zásahům v Iráku. Co je však pro všechny odpovědi společné, jsou pochyby o efektivnosti amerického počínání, shrnuje list USA Today.
Představte si robota, který umí mluvit tak dobře, že stěží poznáte rozdíl od živého člověka. Od této myšlenky vás dělí pouhých pět let. Japonský koncern Sony totiž hodlá vdechnout život dalším robotům, sleduje počínání vědců japonský list Asahi Shimbun. Cílem jejich výzkumu je vytvoření inteligentního robota, který se dokáže flexibilně vyrovnat se změnami ve svém okolí a zároveň bude komunikovat s lidmi.
Firma Sony si na zdolání této laťky stanovila hranici pěti let a speciálně za tímto účelem vystavěla novou laboratoř. Současní roboti jsou prozatím limitování svým programem, který je souhrnem předem daných akcí a reakcí, píše se v japonském deníku. S použitím nejnovějších výzkumů lidského mozku však Sony předpokládá, že přístroje nové generace budou disponovat také intelektuálními schopnostmi a dokonce budou schopny se samy učit. Pak by je bylo možné využívat v různých oblastech, třeba ve zdravotní péči, dodává japonský list Asahi Shimbun.