Zahraniční noviny o konci dělení na východ a západ

Tématy dnešního zahraničního tisku je konec dělení východ-západ, zabývají se i Slováky a Evropskou unií a Bushem a jeho administrativou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Cesta ze středu Atén je lemovaná vlajkami evropské unie, popisuje International Herald Tribune. Najdeme tu vlajky nejen členských států, ale i deseti nových kandidátů. Ve středu města už ale visí jiný symbol: Nechceme řezníka Blaira, Aznara, ani tu jejich partu. Řecko je totiž rovněž silným odpůrcem války.

Evropa má špatnou náladu. V Aténách vedle sebe sedí Blair, Schroder i Chirac a diskutují, jakou roli bude mít ve světě Evropská unie. To je opravdu nejasné. Členské země se v tak zásadních otázkách jako je válka v Iráku nedohodnou ani mezi sebou. Ještě donedávna se hovořilo o společné zahraniční politice jako důkazu silné Evropy. To je teď už jen sen. Konstatuje International Herald Tribune.

Také tisk u našich východních sousedů věnuje velkou pozornost podpisu přístupové smlouvy k EU v Athénách. Slováci na poslední chvíli řešili problém, kdo je oprávněn ji podepsat. Nakonec se do Řecka vydal jak premiér, tak i prezident - ale každý zvlášť. Nad integračními snahami Slovenska směrem k Evropské unii i k NATO se zamýšlí Dag Daniš v deníku Pravda v komentáři nazvaném Integrace naopak.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vybírala z něj bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.

Že má Bushova vláda ostrý jazyk, ví dobře rakouský deník Die Presse. Bývalý šéf CIA James Woolsey týdny před začátkem války prohlásil, že se USA postará i o Sýrii. USA se snaží vyvolat dojem, že ve Washingtonu nepracují žádní kovbojové. Jejich politiku vede čistá snaha pomoci. Irák se má stát odrazovým můstkem pro nové uspořádání na blízkém východě. Kde není korupce a kde panuje demokracie, tam teroristům a extremismu pšenka nepokvete. Alespoň tak to vidí Bush.

Ovšem zdá se, že je to rovnice s mnoha neznámými. Ani argument, že zasáhnout vyjde nakonec levněji než likvidovat následky, není možné ověřit. Američané začnou Sýrií. Nejen proto, aby sem nemohli uprchnout člěnové Saddamovy bandy. Zbaví by se tím zároveň hlavního sponzora iránského Hisbaláhu. Tak se dostanou USA k dalšímu cíli: Teheránu.

Válka bude až krajním řešením. Politickým tlakem se snad USA podaří, aby se režimy sesypaly samy. A co Saudská arábie, země na rozhraní feudálního kapitalismu a radikálního islamismu? Poslední dobou se chová až nápadně nenápadně. Ale co když pak Amerika ztratí svoji údajnou většinu? Ptá se dnešní vydání rakouského Die Presse.

Renata Havranová, Karel Hanzelka, Zuzana Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme